5 Adımda ‘ERTELEME HASTALIĞINI’ Yenmek

Birçoğumuzda erteleme hastalığı mevcut. “Hastalık” diyorum maalesef çünkü normalde yapmamız gerekenleri yapmamakla, hayatımızın olağan işleyişini kendi elimizle bozmakla sonuçlanıyor bu durum.

Peki bu illetten kurtulmak için ne yapabiliriz? 

1-Geçmişte yapmayıp ertelediğin her şey için kendini affet

Geçmişi değiştiremeyeceğimizi bildiğimiz halde “Keşke” demenin ne anlamı var? Senin elinde “bugün” var. Ki bugünün senin yeni “dün”ün olacak ve yarın keşke dememek için geçmişi geride bırak ve bugüne bak.

2-Kendine ulaşılabilir bir hedef belirle ve bir anda her şeyi yapmaya çalışma 

Kısa bir zaman dilimi için olacak şekilde küçük bir plan yap. Bunu yaparken dikkat edeceğin şey belirlediğin zaman diliminde yetiştirebileceğin yoğunlukta bir iş belirlemek. Aksi halde bu durum günün sonunda yetiştiremediğin için motivasyonunun düşmesine neden olacaktır. Uzun vadeli ve daha büyük planlar için ise bölmeyi ve belirli bir zaman aralığına yaymayı uygulayabilirsin. Ayrıca önceliklerine ve aciliyetlerine göre listeni yeniden düzenleyebilir enerjini daha önemli işlerin için ayırabilirsin.

3-Neden ertelediğini düşün ve bunun üzerine çalış

Örneğin bazıları başarısız olmaktan korkar ve sonucun iyi olmayacağını düşündüğü için bir işi yapmayı erteleyebilir ya da tamamen vazgeçebilir. Neyi ne zaman ve ne şekilde yapacağına karar veremiyorsan da harekete geçmekte sıkıntı yaşayabilirsin. Bu durumda bir yapılacaklar listesi hazırlamak ve görevleri yerine getirdikçe tik atmak ya da yakınınızdan birinin sizi kontrol etmesi eylem sürecinin devamlılığına yardımcı olabilir

4-Kendine bir ödül seç

Planladığın şeyi gerçekleştirdiğin takdirde günün sonunda minik bir ödülün olsun. Sevdiğin bir dizi-filmi izlemek, sevdiğin bir kitap-dergiyi okumak, egzersiz yapmak ya da sevdiğin kahvecide bir mola vermek gibi. Tabi bütün ödüller sağlıklı olacak diye bir kaide yok. Günün sonunda leziz bir tatlı ya da bir kadeh şarap da olabilir. Şarabını yudumlarken planını gerçekleştirmiş olmanın verdiği haz paha biçilemez!

5-Bunu kendin için yaptığını unutma 

Biliyorum işleri erteledikçe senin de içinde sürekli konuşan rahatsız edici bir kişi var. “Hadi kalk burada daha ne duruyorsun yapacak onca işin varken?!” diyen. Bu ses aslında ilk çağlardan beri süregelen insanın kendini koruma mekanizması. Yani aslında sandığımız kadar kötü bir şey de değil. Tam aksine seni ilerletmeye çalışan, olduğun yerde saymanı engellemeye çalışan ses. Bu yüzden onu kabullen ve ondan kaçma. 

Ne demişler..

”Eat an elephant beetle everyday ! “

ŞİMDİ TAM ZAMANI!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un öldüğü iddiaları gerçek Mi?

Yulafın Faydaları