Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Alınması Gereken Önlemler

Düzenli ve dengeli beslenin.

Şok diyetler ve tek enerji kaynağı odaklı beslenme nedeniyle vücut için gerekli yapı taşlarının alınamamasına bağlı olarak bağışıklıkta düşüş gözlemlenir. Bu nedenle karbonhidrat, protein, yağ açısından dengeli öğünler tüketmek önemlidir.

Vitamin minerallerinizi tamamlayın

Vücutta eksiklik belirtileri olan ya da kan tahlillerinde eksik çıkan çeşitli vitamin mineralleri (özellikle A, B, C, E, D vitaminleri) içeren besinleri almaya özen gösterin gerekli ise takviye olarak kullanmaya başlayın.

Kaliteli ve düzenli uyku uyuyun

Minimum 6-8 saat uyumaya, belirli saatlerde yatağa girmeye çaba sarf edin.

Stressiz yaşayın

Stres seviyenizi ve kaygı düzeyinizi minimumda tutmaya çalışın. Bunun için meditasyon veya nefes egzersizi yapabilir ya da sizi rahatlatan müzikleri dinleyebilirsiniz.

Mümkünse açık havada düzenli olarak egzersiz yapın.

Böylece hem zihinsel hem de fiziksel açıdan daha iyi hissedeceğiniz gibi, bağışıklık sisteminiz de güçlenecektir.

Sindirim Sisteminizi koruyun

Sindirim sistemimizin düzenli çalışması da güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardan. İşlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durarak ve probiyotik desteği alarak hem sindirim sistemi bozukluklarından kurtulup hem de güçlü bir bağışıklığa sahip olabilirsiniz. Probiyotik açısından zengin olan besinlerden olan ev yapımı yoğurt, kefir, ev yapımı sirke, ev yapımı turşu, boza ile şalgam suyunu beslenme listenize ekleyebilirsiniz.

Tabi ki su içmeyi de unutmamalıyız.

Vücudumuzun yarısından fazlası su olduğu için organlarımızın ve hücrelerinin hem daha iyi çalışabilmeleri için hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için günde yaklaşık 2 litre su içmeyi asla ihmal etmemeliyiz. 

SAĞLIKLA KALIN…

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Herkes Yamaç Paraşütü Yapabilir

Günümüzün Hastalığı ‘HİPERTANSİYON’ Hakkında Her Şey