Bayram Detoxu İle Yeni Başlangıçlara

Detox Nedir?

Vücudumuza yediğimiz besinlerle aldığımız maddelerin çoğu sindirim sistemimizde işlenir, bir kısmı kullanılır bir kısmı ise boşaltım sistemi ile atılır. Ancak bu süreçte kullanılmayan ve atılamayan birtakım maddeler ise vücutta çeşitli yerlerde istemsizce depolanır.

Detox bu atılamayan ve vücutta biriken maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırmak ve vücudun yükünü azaltmak için yapılan çeşitli diyet türlerine verilen isimdir.

Çeşitli toksinler, ağır metaller, ilaç kimyasalları, alkol, işlenmiş gıdalardaki koruyucular gibi maddelerin bir kısmı vücutta kullanılırken çeşitli ara maddeler ve ürünler oluşturur ve bunlar vücuttan rahat bir şekilde atılamazlar. Atılamayan yabancı maddeler zamanla birikir ve organlarımızda, bağışıklık ve sindirim sistemimizde hasarlara yol açmaya başlar. Düzenli ve sistemli yapılan detoxlar ile yabancı maddelerin vücudumuza verdiği zararların azaltılması amaçlanmaktadır.

Ayrıca detox kavramı şok diyetle karıştırılmamalı, sürdürülebilir sağlıklı yaşamın bir parçası olarak düşünülmelidir.

Detox ile Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Hedeflenmektedir?

Biriken toksinler, oksidan maddeler atıldıkça vücuttaki asit yükü rahatlayacak dolaşım iyileşecek ve dokulara, organlara oksijen alınması kolaylaşacaktır. Bu sayede daha dinç ve sağlıklı olunacaktır. Bunun yanında da kafein, alkol, sigara ve işlenmiş gıdalar da vücuda alınmadığı için doğal olarak enerji artacak, kilo verme kolaylaşacak ve bağışıklık güçlenecektir.

Detoxun Faydaları Nelerdir?

 • Karaciğer, bağırsak ve böbrekler toksinlerden arınır, daha düzenli çalışır.
 • Sağlıklı bir sindirim sistemi olur ve besinlerden maksimum yarar sağlanır.
 • Toksinlerden arındıkça hücrelerimize daha rahat oksijen girişi sağlanır ve bu sayede yorgunluk, halsizlik, unutkanlık gibi birçok sorun çözülmeye başlar.
 • İyi oksijenlenen dokular kendini daha rahat yeniler ve saç dökülmesi azalır, yaralar daha çabuk iyileşir.
 • Bağışıklık sistemi daha iyi çalışır, gücünü gereksiz toksin yüküne karşı harcamaktan ziyade vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya harcar.
 • Sindirim sistemi rahatlayacağı için fazla kilolardan kurtulma, ödem atma sağlanır.
 • Egzersiz ile birlikte yapılan detox uygulamaları kasları geliştirir, zihni ve hafızayı güçlendirir.

Detox Nasıl Yapılmalıdır?

Her insanın yaşı, yedikleri, uyku düzeni, kilosu, beslenme alışkanlıkları farklıdır. Bu nedenle tek bir detox yöntemi tüm insanlarda etkili olmaz. Sağlıklı beslenen, düzenli egzersiz yapan kişiler yılda 1-2 kez 3 ila 7 günlük detox uygulamalarından yeterli fayda sağlayabilirken hazır yemek, işlenmiş gıda tüketenler, sigara alkol tüketimi fazla olanlar ise 3-4 ayda bir özellikle de mevsim geçişlerinde ve 3-21 gün arasında detox uygulamalarından anca fayda görebilirler.

Bu sebeple kişi vücudunu gözlemlemeli ve ihtiyaçlarını iyi bilerek temizlenme ve arınma uygulamalarına başlamalıdır.

Her kişi için değişken planlar uygulanmakla beraber genel kurallar şu şekilde sıralanabilir:

 • Günlük olarak her 10 kilonuz için en az bir bardak olacak şekilde su içilmelidir.
 • İşlenmiş, katkılı, hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Beyaz ekmek, beyaz un içeren gıdalar, kızartmalar, şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır.
 • Mevsimine uygun sebze meyve tüketilmelidir.
 • Alkol, sigara kullanılmamalıdır.
 • Meyve-sebze suları ya da bunlarla tatlandırılmış sular tüketilmelidir.
 • Mide çok doldurulmamalı, yeterli aralıklarla ve belirli sıklıkla yemek yenmelidir.
 • Yemekler bolca çiğnenmelidir.

Bu ortak kurallarla beraber vücudunuzun ihtiyacına yönelik detox türleri seçilmelidir. Örneğin kabızlık ve hazımsızlık problemi olanlar daha çok lif içeren gıdalarla bağırsak temizliğini amaçlarken, yorgunluk-halsizlik gibi problemleri olanlar ise C ve B vitaminlerini daha çok içeren gıdalarla detox uygulamalıdırlar.

Kimler Detox Yapabilir?

Genel olarak ileri yaş hariç tüm yaş grupları detox yapabilir ancak ileri derece kalp, böbrek yetmezliği olanlar, şeker düzenliği olanlarla kanser hastaları gibi kronik hastalıklar ve tıbbi tedavi gören hastaların yapması önerilmemektedir. Her türlü beslenme değişikliği için doktorunuzla görüşüp bilgi alışverişi yaparak ortak bir karar alınıp başlanmalıdır. 

Örnek Detox Modelleri

Meyve Sebze Kürü 

3 öğün haşlama sebze ya da taze olarak suyunu sıkıp tüketmek ve ara öğünlerde ise bir avucu geçmeyecek şekilde kuruyemiş ya da yoğurt-süt

Bitki Çayları ile Detox

Vücut ihtiyaçlarına göre kullanıma uygun bitkilerin çayları hazırlanır ve sıcak ya da soğuk olacak şekilde öğünlerden önce ve yatmadan bir saat öncesine kadar tüketilir. Bol su içilir ve katı gıda tüketmemeye özen gösterilir. 3 günden fazla yapılması önerilmemektedir. Kabızlık, hazımsızlık çekenler için bağırsak temizliğine yardımcı olur ve sonrasında düzenli beslenme ile desteklenmelidir.

Aralıklı Oruç

Günün belirli zaman dilimlerinde gıda alımına izin vardır ve diğer zamanlarda bol su ve bitki çayı tüketilir.

BAYRAM DETOXU ÖNERİSİ

Uyandıktan sonra oda sıcaklığında ılık bir büyük bardak su (dilerseniz birkaç damla limon ya da tarçın kabuğu ile tatlandırabilirsiniz.)

Kahvaltıda; haşlamış iki yumurta ve tüketmek istediğiniz mevsim sebzeleri ister çiğ halde isterseniz haşlanmış olarak

Ara öğünde; bir bardak süt, yoğurt veya kefir

Öğlen;

Haşlanmış iki yumurta, yarım avokado, 3-4 salatalık, kapya ya da yeşil biber, maydonoz

Ara öğünde; elma, çilek ya da istenilen mevsim meyvesinden bir iki porsiyon ve yanına bir bardak süt, açlık çok hissediliyorsa 4-5 badem veya ceviz

Akşam yemeği; Haşlanmış iki yumurta ya da 3 ufak ızgara köfte ya da haşlanmış bir parça tavuk göğüs eti yanına bol salata,

ya da hem tatlı ihtiyacınızı gidermek hem de tok durmak için 3-4 kaşık yulaf ve bir bardak süt ile hazırlanmış yulaf lapası içine biraz fındık ve meyve ekleyerek tüketebilirsiniz.

Önemli Notlar:

Eğer açlık hissederseniz önce bir bardak su için, eğer geçmezse salatalık yiyebilirsiniz yine de geçmezse bir kase yoğurt içine biraz limon sıkıp nane ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.

Akşam 5-6 gibi 20-30 dakikalık hafif bir egzersiz yapmanız tavsiye edilmektedir.

Detox süresi boyunca tuz ve şeker kullanımı olmaması önemlidir

Eğer tatlı isteğinizi bastıramayacak gibiyseniz bir kaşık bal ya da pekmezi su, süt veya yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz. İki adet kuru incir ya da iki kuru kayısı da yiyebilirsiniz.

Bu detoxu vücudunuzun ihtiyacına göre 3-7 gün arasında yapabilirsiniz ve sonrasında sağlıklı beslenme ile destekleyerek hafif bir şekilde sağlıklı yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Düşük Bağışıklığın Alarm Semptomları