Beta Glukan = Bağışıklık Mıdır?

Beta Glukan nedir ?

Beta glukan bakteri, mantar, maya ve yulaf gibi bazı ürünlerin hücre duvarlarında bulunan bir çeşit polisakkarittir. Yani çeşitli şekillerde ve sayılarda birbirleriyle birleşen glikozlardan oluşan aslında karbonhidrat sınıfından olan bir maddedir.

Beta Glukan ne işe yarar?

Farklı bağlanma biçimleri ile birleşerek oluşturulan beta glukanların moleküler yapısı, büyüklüğü farklı olur ve bu durum da suda çözünürlüklerini etkiler.

Kabaca ‘suda çözünen’ ve ‘suda çözünmeyen’ olarak gruplandırılabilir ve bu özelliklerine bağlı olarak da vücutta gösterdiği etkiler farklı olur.

Suda çözünmeyen beta glukanların bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinden faydalanılırken, suda çözünenler ise sindirim sisteminde oluşturdukları jel yapısından dolayı kolesterol ve kan şekerini olumlu yönde etkileyerek kalp damar hastalıkları riskini azaltırlar.

Bağışıklık sistemimizdeki hücrelerin (monositler, makrofajlar, granülositler ve doğal öldürücü hücreler) yüzeylerinde beta glukanı tanıyan ve bağlayan özel reseptörleri vardır. Bu reseptörler beta glukan zincirlerinin spesifik yapılarına bağlanırlar ve beta glukanın bağışıklık sisteminin uyarıcısı olarak işlev görmesini sağlarlar.

Beta-glukanın bağışıklık sistemi güçlendirici ve düzenleyici etkisi, bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak makrofaj fagositozunu ayarlamada yer alan sitokinlerin makrofajlardan salınımını uyarma veya engelleme yeteneğiyle ilişkilidir.

Yani beta glukan, vücuda giren yabancı maddeleri tanıyan ve onları yakalayıp öldürmeye yarayan hücreleri (makrofajları) düzenleyen sistem üzerine etkisi ile vücut bağışıklığını organize eder. Böylece vücutta enfeksiyonun azaltılması sağlanır.

Beta-glukan virüs, bakteri, mantar ve paraziter enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Bu amaçla mevsim geçişleri, nezle, grip, üst solunum yolları enfeksiyonları ve bazı alerjiler gibi hastalıklarda da takviye olarak kullanılmaktadır. 

Beta glukanların özellikle suda çözünen cinslerinin yüksek kolesterol, şeker (diyabet), kanser, tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) tedavisinde destek amaçlı kullanılmasını destekleyen pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır.

Ayrıca kanserli hastalarda destek tedavisinde kullanılmakta olup egzama, yara ve yanıklarda da haricen de uygulanabilmektedir.

Beta glukan nelerde bulunur?

Beta-glukan; yulaf ezmesi, yulaf kepeği, yulaf unu, yulaf, tam tahıllı arpa ve arpa beta-lif kaynaklarında bulunmaktadır.

****Beslenmede beta-glukanlar, mikrobiyota (bağırsaktaki özel bakterilerin oluşturduğu flora) için kaynak sağlayan, dışkıyı arttıran, çeşitli fizyolojik aktivitelere sahip olan prebiyotik lif kaynağı olarak da adlandırılır.

SONUÇ OLARAK 

Beta Glukanların bağışıklığı destekleme, damar hastalıklarından koruma, enfeksiyon derecesini ve sıklığını azaltma, bağırsak sağlığına yardımcı olma ve dolaylı olarak da vücut işlevlerini düzene sokma gibi birçok faydası sayılabilir. Beslenmenize yulaf ürünleri ve tam tahıllı gıdalar ekleyerek bağışıklığınıza yardımcı olmayı hedeflemenizin yanında dışarıdan hazır preparatları da günlük olarak kullanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

IOS mu Android mi kullanıyorsunuz?

Her Evde Bulunan Metabolizma Hızlandırıcı Besinler