D Vitamininin Şaşırtacak Gerçekleri ve Yararlı Bilgileri

D Vitamini Nedir Ne İşe Yarar

D vitamini yağda çözünen bir vitamin olup özellikle kemik ve kas sağlığımız üzerine etkileri ile bilinen bir vitamindir. Çocuklarda kemik gelişiminde ve ileri yaşlarda kemik yıkımının engellenmesinde son derecede önemlidir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır

D vitamini eksikliğinde yorgunluk, halsizlik, depresif ruh hali, eklem ağrıları, kaslarda güçsüzlük, dişlerde sızlama, sık sık enfeksiyonlara yakalanma, saç ve cilt problemleri gibi sorunlar görülebilir.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nedir

Vücutta D vitamini eksikliğinin belirtileri yeterli miktarda vitamin öncüllerinin alınmaması, alınan besinlerin ince bağırsaklardan yeterince emilememesi ya da güneş ışınlarından UVB nin yeterli alınmaması gibi nedenlere bağlı olarak çıkabilir. Genel olarak D vitamininin yeterli düzeyde vücutta oluşması ve bulunması için gıdalarla alınan öncü maddelerin düzenli beslenme ile temini, bağırsaklarda emilim bozukluğu olmaması, gerekli güneş ışığının alınması önerilmektedir. Bilindiği gibi vücutta D vitamini sentezi derimizden aldığımız güneş ışınlarının etkisi ile olmaktadır. UVB derimizde D vitamini sentezini başlatan bir uyarandır ve cildin UVB ışınları ile direkt teması önemlidir. Yani güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde yaklaşık 20 dakikada güneşlenmek gereklidir.

Okuyunca Sizi Şaşırtacak Gerçekler Ve İşinize Yarayacak Bilgiler

1- Güneşleniyorum Ancak D Vitaminim Yine De Düşük Diyorsanız

Güneşten gelen ışık dalgaları boyutuna göre UVA, UVB ve UVC olarak adlandırılır. Vücutta D vitamini sentezi için gerekli olan UVB’dir.

UVB zayıf dalga olduğu için camdan geçemez, sürülen güneş yağlarından geçemez. Bu nedenle vitamin sentezi için çıplak derinin güneşle direkt teması önemlidir yani kısa süre için camı açıp önüne oturmak ve ellerin, kolların, bacakların direkt güneş ışığına maruz kalması yeterlidir.

2-Güneşlendikten Sonra Keselenmeyin

UVB etkisi ile oluşan D vitamini öncülleri deri yüzeyinde olacağı ve yağda çözündüklerinden sıcağa ve sabuna dayanıksız olduğu için duş etkisi ile vücuttan uzaklaştırılacaktır. Ayrıca kullandığınız  güneş kremini cildinizden çıkarmak için keselenmek zorunda kaldığınızdan az miktarda ürettiğiniz D vitamininiz de heba olup gitmektedir.

3-Bronzlaşma UVB’yi Engeller Ve D Vitamini Sentezi Azalır

UVA deride melanini uyararak bronzlaşmaya neden olur ve koyu renk deriden UVB emilimi az olur yani D vitamini sentezini azaltır. Yani UVB ışını D vitamini sentezini uyarırken UVA sentezi azaltır.

4- Eksikliği Deprosyonu tetikler

Çok düşük D vitamini seviyelerinin depresyon, hafıza bozuklukları, yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklar gibi sorunlara neden olabileceği söylüyor. 

5-Yüksek miktarda aktif A vitamini (retinoik asit) D vitamininin faydalı etkilerini azaltmaktadır 

Dışarıdan A vitamini takviyesi alınması önerilmemektedir, alınacaksa bile D Vitamini ile paralel ölçülerde alınmalıdır. A vitamininin inaktif formu olan beta karoten besinlerle alınmalı gerekli olan miktar vücutta aktif hale getirilmelidir. Ayrıca bazı balık karaciğer yağları da D vitamini içeriklerine oranla yüksek oranda A vitamini içerir ve önerilmemektedir. 

6- D vitamininin emilimi için bağırsakta yeterli miktarda yağ bulunması gerekmektedir.

Bu nedenle düşük yağlı diyetler emilimin tam anlamıyla yapılamamasına neden olup D vitamini eksikliğine davetiye çıkarırlar.

7- Dışarıdan hazır alınan D vitamini ürünleri ile deride sentezlenen d vitamini aynı değildir.

Deri üretilen D vitamini bir takım işlemden geçerek suda çözünür hale gelir ve kan dolaşımına katılır ve tüm hücrelere kolayca girer. Ancak dışarıdan alınan D vitamini yağda erir ancak suda çözünmez yani tüm hücrelere giremez. Dolaşıma katılabilmesi için kolesterole ihtiyacı vardır.

8- Kadınlarda D vitamini eksikliği ile düşük östrojen seviyelerine, dolayısıyla cinsel isteksizliğe neden olabiliyor.

Bu durum erkekler için de geçerli: Testesteron seviyeleri düşüyor. Bu da sadece seks hayatını değil, aslında ruh halimizi de kötü yönde etkileyebiliyor. Ancak D vitamini eksikliğinin modumuzla direkt bir bağlantısı da var. Halk arasında kış depresyonu da denen mevsimsel duygu durum bozukluğu, soğuk aylarda daha az D vitamini alıyor olmamızla alakalı. Bunun sebebiyse D vitaminin dopamin ve serotonini salgılayan hücreleri harekete geçirebilmesi.

9- Meme kanserini önlemeye yardımcı oluyor, kemik erimesine karşı savaşıyor

D vitamini eksikliği menopoz öncesi dönemde meme kanseri risk faktörleri arasında yer alıyor yani D vitamini, sadece menapoza girmiş ve yaşla kemik yoğunluğu azalmış kadınlar için değil, henüz menopoza girmemiş olanlar için de hayati bir önem taşıyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yapılacaklar Listesine Eklemelik: ‘KITESURF’

Sırt Ağrılarından Kurtulmak için Kolay Egzersizler