Doğal Yollarla Kepek Nasıl Giderilir?

Dünya üzerinde yaşayan her iki insandan birisi kepeklenme sorunu ile karşılaşmaktadır. Kepeklenme bir cilt hastalığı olmakla birlikte insanların sıklıkla karşılaştığı doğal bir baş belasıdır.

Kepeklenme sorunu, ölmüş olan saç derisinin kuruması ile saçlarda beyaz görünüme sahip bir renkte olmasıdır. İnsan derisi doğası gereği kendini devamlı onardığı için yeni deriler ölmüş hücreleri vücuttan atmaktadır. Bu süreç kepeklenme sırasında hız kazanır ve normal şartlarda atılan hücrelerden daha fazla atılmaktadır. Bu da ölmüş derilerin saçta yığılmasına ve gözle görülmesine neden olmaktadır. Kepeklenme ilk olarak insülinlerin değişime başlamasıyla oluşur.

Saç derisi yağının Malassezia Globosa mikrobunu beslemesiyle kepeğe neden olur ve bu yağın en fazla üretildiği çağ buluğ çağı olarak bilinmektedir. Ayrıca ilerlemiş kepek sorunu saç derisinde kaşıntılara neden olmaktadır fakat bu cilt sorununun ciddi, ölümcül ya da bulaşıcı olduğu anlamına gelmemektedir.

Yalnız saçlar ne kadar temiz olursa olsun, kepeklenme sorunu nedeniyle bakımsız, kirli ve hoş olmayan bir görünüm sergilemektedir. Bu da insanlarda öz güvensizliğe ve stres oluşmasına yol açmaktadır. İnsanlar bu yolların açılmasına karşı kepeklenme sorununu evde doğal yollarla çözüm aramaktadır.

 Doğal yollarla kepekten kurtulmak mümkün mü?

Kepeklenme sorunu ileri safhalara geçilmiş ise uzman hekimlere başvurmak birinci ve en doğru olan seçimdir. Ancak kepeklenme düşük ya da orta safhalarda ise evde doğal yollarla kurtulmak mümkündür.

 Evde kepeklenmeyi gideren doğal yollar

 • Bitkisel yağlar: Ölmüş ve kurumuş saç hücrelerini bitkisel yağlar kullanarak nemlendirmek, ölmüş deri hücrelerinin saç yüzeyine dağılmasını ve saç derisinin canlı kalarak daha fazla kepeklenmesini engellemektedir.

 • Doğal karışımlı şampuan: Kepeklenmiş ve cansız görünen saçlar için; evde kolayca hazırlayabileceğimiz ve her duştan yarım saat önce kullanmamız gereken bir şampuan hazırlanmalıdır.

 • Saf zeytinyağından oluşan bir kaba biraz da nane yağı eklenerek bir karışım hazırlanır. Bu karışımın içinde bulunan zeytinyağı saçlarınıza parlaklık yani canlılık ile birlikte saç derinize nemlilik getirecektir. İçine koyduğumuz nane yağı ise saç köklerinin güçlenmesini sağlayacaktır.

 Sakalda kepeklenme nasıl giderilir?

Saçlar gibi sakallarda da kepeklenme sorunu oluşabilmektedir. Bu da birçok erkeğin kabusu haline gelmektedir. Özelikle sakalını uzatmaya çalışan erkeklerin kabusudur.

Kepeklenmiş sakallardan kurtulmanın en güzel ve basit yolu hazırlanmış karışımı pamuk yardımıyla sakal ve sakal altındaki deriye yedirilmesi gerekir. Bu sayede hem yüz cildiniz nemlenir hem de parlak bir sakalla sahip olursunuz. Sakallara bu işlem uygulandıktan en az yarım saat bekletilmek şartıyla zeytinyağlı sabun ya da şampuan kullanılarak temiz bir şekilde yıkanmalıdır.

 Kepeklenme sırasında, nelerden kaçınılmalıdır?

Kepeklenme sorunu ölmüş hücrelerin kuruması sonucu olduğundan saç derisini daha da kurutacak ( Fön, Maşa, Saç düzleştirici) işlemlerden olduğunca kaçınmalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Doğal Yöntemlerle Cilt Bakımı

Kaliteli Bir Yaşam Sürmek