Doğal Yöntemlerle Cilt Bakımı

Cildimizi Nasıl Tanırız?

Cildimiz bizi en iyi şekilde yansıtan aynamızdır. Bu yüzden cilt bakımı çok önemlidir. Cildimize en iyi şekilde bakmak için önce cildimizi tanımamız gerekir. Cilt tipleri sırasıyla şöyledir: karma, kuru, yağlı, normal ve hassas cilt olmak üzere toplam beş tanedir. Cilt tipimizi belirledikten sonra cilt tipimize göre en iyi bakımı yapabiliriz.

Cilt Tipimize Göre Bakım Nasıl Olmalı?

Kuru cilt: Kuru cilt zor cilt tiplerinden biridir. Kuru cilt deride pul pul dökülmeye, kaşıntıya neden olur. Fazla sıcakta, soğukta ve sert havalarda da çabuk tahriş olur. Çoğu zaman nemsiz ve susuzdur. Kuru cilt yaşlanmaya en yatkın cilt tipidir. Kuru cildin sürekli nemlendirilmesi ve bol su içilmesi gerekir. Günlük losyon formundaki temizleyicilerle temizlenip alkolsüz tonikle nemlendiriciye uygun hale getirilir. Bunların ardından en iyi nem veren serum ve nemlendiriciyle cildi nemlendirmek gerekir Kuru cilt için diğer önemli bir bakım ise doğal yağlardır.

Normal cilt: Yağ dengesinin ve suyun normal olduğu deridir. Normal cilt pembe, yumuşak ve genç görünümündedir. Her cilt tipinin olduğu gibi normal ciltlerinde neme, bakıma ihtiyacı vardır. Normal ciltte günlük temizlenmeli, nemlendirilerek ve güneşten korunması gerekir.

Yağlı cilt: Yağın, gözenek ve sivilce probleminin en fazla yaşandığı cilt tipidir. Yağlı cilt sürekli yağlı ve gözeneklidir. Yağlı cilt için en iyi çözüm yağı azaltacak temizleme jeliyle temizleyip, gözenek problemini azaltacak tonikle cilt temizlenir ve cilt tipine uygun nemlendiriciyle nemlendirilir. Haftalık bakım için en önemli maske kil maskesidir.

Karma cilt: T bölgesi yağlı, gözenekli ve yanaklar kuru cilttir. Karma ciltlerde kuru ciltler gibi zor cilt tipidir. Cilt bakımı yağlı ve kuru cilt ürünlerinden faydalanılarak yapılır; t bölgesi yağlı, yanak bölgesi kuru cilt ürünlerinden faydalanarak yapılır. Karma ciltlerde de haftalık kil maskesi ve asitli serumlar kurtarıcılarıdır.

Hassas cilt: Çevresel faktörlere, sıcağa en çok tepki gösteren cilttir. Sürekli kızarık ve kaşıntılı olmasıdır. Hassas cilt için en iyi bakım cildi güneşe karşı korumaktır. Hassas cildin bakımı şu şekilde olmalıdır: kimyasal içermeyen krem formundaki temizleyicilerle temizlemek ve cilt bariyerini güçlendirecek serum ve nemlendiricilerle nemlendirilmelidir.

Cildimize Kimyasallar Olmadan Doğal Yollarla Nasıl Bakım Uygularız?

Birçok kadının en önemli sorunu cilt problemleridir. Sivilce, gözenekler, lekeler, çukurlar, vb. cilt problemleri geçsin diye kremlere, serumlara, maskelere milyonlarca para harcanır. Cildimizi kimyasallar olmadan, para harcamadan pratik bilgiler sayesinde doğal malzemelerle bakım yapabiliriz. Evde doğal malzemelerle kuru ciltliler pul pul görüntüden yağlı ciltler sivilceden, yağdan ve hassas ciltliler kızarıklıktan kurtulabiliriz

Kuru cilt: Kuru cildi pul pul görüntüden kurtaran en güzel doğal temizleyici süttür. Bir pamuk yardımıyla cilt sütle güzelce temizlenir. Kuru ciltler için diğer önemli nemlendirici ise baldır. Kuru cilt için en iyi nem maskesi bal ve muzla yapılır. Bal ve muz iyice karıştırılarak içerisine iki damla maden suyu damlatılır macun kıvamına gelince tüm yüze uygulanır, 20 dakika bekletilip güzelce yıkanır.

Yağlı cilt: Yağlı cilt için en iyi temizleyici limondur. Limon suyla karıştırılıp pamuk yardımıyla cilt temizlenir. Yağlı ciltler için en iyi doğal maskelerden biri yumurta akı ve sirke maskesidir. Yumurta akı ve sirke iyice karıştırılır tüm yüze uygulanır, 15 dakika bekletilip yıkanır.

Hassas cilt: Hassas cilt hindistancevizi yağıyla temizlenir. Hassas ciltliler için en güzel maske ise bal ve süttür. Bal ve süt karıştırılarak temiz cilde uygulanır, 15 dakika sonra yıkanır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Koronavirüs Bulaşan Biriyle Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Doğal Yollarla Kepek Nasıl Giderilir?