Düşük Bağışıklığın Alarm Semptomları

Sık Sık Grip, Nezle, Sinüzit Gibi Solunum Yolu Hastalıkları Geçirmek

Üşüttüm, rüzgârda kaldım, saçım ıslak dışarı çıktım ya da terim üstümde kurudu gibi masum nedenlerle de oluşabilen üst solunum yolu enfeksiyonları ayda 2den fazla oluyorsa ya da her ay tekrarlıyorsa bunun nedeni bağışıklığınızın düşüklüğü olabilir. Nasılsa geçer demeyip beslenme ve uyku düzeninize dikkat etmenizi, önlemleri almanızı takviyeleri almanızı tavsiye ederiz. Yine de sıkça enfeksiyon geçirirseniz bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Normalden Fazla Uçuk, Aft Gibi Lezyonların Çıkması 

Ağız içinde, dudak kenarında, dilde ufak beyaz lezyonlar ya da dudak sınırında ağrılı şiş kabuklu uçuklar çıkması genellikle strese bağlı ya da beslenme bozukluğu ile ilişkilendirilir. Çoğunlukla birkaç günde geriler ve jel ya da kremler ile tedavi edilirler. Ancak yılda 4 defadan fazla çıkıyorlarsa ve normal olarak çıktığı yerlerden farklı bir alanda çıkıyorlarsa mesela göz kenarı ya da burun ucu içinde uçuk çıkıyorsa bunun nedeni bağışıklığınızın düşük olması olabilir.

Kendiliğinden Oluşan Cilt Yaraları 

Cildimiz vücudumuzun koruyucu örtüsüdür ve gün içinde sürekli ufak tefek travmalara maruz kalır. Bir yere çarpmak, kaşımak, böcek ısırığı, evcil hayvan tırmalaması gibi travmalar dışında kendi kendine oluşan yaralar bağışıklığın düşük olması ile ilişkilendirilebilirler. Ayrıca yaraların normalden geç iyileşmesinin de nedeni de bağışıklık sisteminizin iyi çalışmıyor olması olabilir.

Mantar Enfeksiyonları, Genital Bölgede Sivilce, Saçlarda Kepek-Pullanma 

Ayak parmak araları başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde mantar enfeksiyonları görülebilir. Nemli ortam, stres, şeker hastalığı gibi nedenlerle oluşan bu enfeksiyonların uzun süreli olması ve sık sık tekrarlamasının altından bağışıklık sistemi bozuklukları çıkabilir. Saç diplerinin terli kalması ve hava almaması mantar enfeksiyonlarına yatkınlık oluşturur. Ayrıca sıkça antibiyotik kullanımı sonrasında ve vücudun herhangi bir yerindeki başka enfeksiyon kökenli zayıflayan bağışıklık sistemine bağlı mantar enfeksiyonları tekrarlayabilir.

Belirli mantar çeşitleri vücutta bulunmaktadır ve uygun bir ortam bulduğunda yani bağışıklık çeşitli nedenlerle zayıfladığında tekrar gün yüzüne çıkıp enfeksiyon oluştururlar. Ek olarak da genital bölge için kullanılan her türlü temizleyici, sabun o bölgedeki normal ph değerini bozup vücut florasına hasar vereceği için kullanılmamalı, genital bölgenin temizliği sadece ılık su ile yapılmalıdır.

Sık Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonu sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi oluşması, idrarın koyu renkli olması gibi bulgular ve belirtilerle anlaşılır. İdrar yolu enfeksiyonlarının başında az su içmek, idrarı tutmak gibi basit nedenler olabileceği gibi bağışıklığın zayıf olması da yılda 3’ten fazla idrar yolu enfeksiyonu geçirmenize neden olabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2020 Yazı Kısa Saç Modelleri

Bayram Detoxu İle Yeni Başlangıçlara