Ekmek Olarak Satılan Tatlı Olarak Tükettiğimiz Etimek’in Bilinmeyenleri

Türkiye’de özellikle ramazan aylarında tatlı denince akla ilk gelenlerden olan Etimek aslında bir ekmek türü. Kahvaltılarda kızarmış ekmek olarak tüketilmesi hedeflenen ürün Eti Gıda A.Ş tarafından 1983 yılında piyasaya sürülmüştür.

Etimek, kahvaltılarda ve ara öğünlerde pratik şekilde tüketilebilecek kıtır formuyla yemesi keyifli ve çok lezzetli bir kızarmış ekmek. Özel bir kızartma yöntemi ile fırınlanan ürün uzun süreli raf ömrü ile ekmek israfını önlemek ve lezzetli bir öğün ögesi olarak raflarda yer alıyor.

Etimek’in tüm bu kullanım alanlarının yanında ülkemizde en çok tüketilen şekli tatlı formunda. Pratik bir şekilde şerbet ilave edilerek servis edilen etimek özellikle ramazan ayının vazgeçilmez tatlıları arasında yer alıyor.

Uluslararası mutfak literatüründe Rusk, Zwieback gibi isimleri olan, yumurta ile yapılan ve iki kez pişirilmiş şekerli ekmek olarak bilinen Etimek, aslında doğu Almanya kökenli bir ekmek türüdür. Ülkemizde bu ürünün üreticisi olan eti ve ekmek kelimelerinin birleşimi olan Etimek artık bir jenerik isim haline gelmiş ve ürün bu isimle anılır hale gelmiştir.

Rusk yani Etimek’e Azerbaycan, Rusya ve yakın ülkelerde sukhary (suxarı) ismi verilir. Genellikle eski ekmek ve tuzlu çöreklerin fırınlanarak sert bir form elde edilmesi ile üretilir. Azerbaycan’da bazı fırın işletmeleri ekmek ve çörek israfını önlemek için bayat ürünleri toplar ve bunlardan Etimek üretirler. Bayat ürünlerle üretilmesinden dolayı bu ürünler düşük satış fiyatları ile halkın tercih ettiği ürünler arasındadır.

Rusya’da ve Almanyada’da genelde fırınlanan ekmekler biscotti tarzında dilimlenir ve havayla kurutularak küçük küpler halinde çorba, süt ve çay ile birlikte tüketilir. Rus mutfağında her zaman temel bir malzeme olan etimek (rusk) slav ırkının savaş döneminde ortaya çıkan tahıl yemininin de bir sonucu olarak tahıl ürünlerine olan saygının da bir göstergesidir. Rus edebiyatında tahıl ve ekmek ile ilgili bir çok deyiş bulunmaktadır.

Küba’da etimek (rusk) bisküviye benzeyen bir formdadır, iki kez pişmiş sarı kek hamuru yoğurulur sarı hamur düz, dikdörtgen bir kek tavasında pişirilir; tatlı oranı daha yüksek olan haliyle Küba kahvesiyle (espresso) ve bizdeki külah mantığında dondurma ile çokça tüketilir.

Yunanistan’da paximadi olark bilinen sert ve kızarmış ekmek türü (Yunanca: παξιμάδι) genellikle arpa unundan yapılan ve yemekten önce şarap ile yumuşatılmış çeşitli şekillerde tüketilen bir atıştırmalıktır. Yunan mutfağında nohut unundan yapılan şekillerine de rastlanmakta, yoğun bir tüketim görülmektedir.

Portekiz’de Etimek (rusk) genelde tost için kullanılır ve tostu tarif etmek için kullanılan genel bir tabirdir. Kızarmış ekmeğin arasına konulan yiyecekler bizdeki tost anlayışının aksine ısıtılmadan Etimek ile birlikte tüketilmektedir.

İngiltere’de Farley’s rusks olarak bilinen etimek, 1994’ten beri Heinz markası tarafından üretilmekte ve genelde bisküvi olarak tüketilmektedir.

Dünyanın dört bir yanında farklı kullanımlarına şahit olsak da Etimek bizler için değişmez bir şerbetli tatlı olarak kalmaya devam edecek, dünyanın hiçbir yerinde benzeri bir şerbetli kullanımı olmayan Etimek tatlısını özellikle ramazan aylarında severek tüketmeye devam edeceğiz.

Peki hiç bilmeyenler için Etimek tatlısı nasıl yapılır?  Etimek tarifi şu şekilde;

Malzemeler :

1 paket Etimek

Muhallebisi için : 1 litre süt

6 buçuk Y.Kaşığı un

6 Y. Kaşığı şeker

2 yemek kaşığı nişasta

1 Paket vanilin

Bir tencerede su ve şekeri karıştırarak şekeri eritene kadar kaynatalım ve şerbet haline getirelim.

Kaynadıktan sonra 2 damla limon ile şerbetin tadını kıralım ve dinlendirmeye alalım.

Etimekleri tepsiye dizelim ve üzerine hazırlamış şerbeti sıcak olarak dökelim.

Süt, nişasta, şeker ve unu bir tencerede koyu muhallebi kıvamı alana kadar kısık ateşte pişirelim

Vanilyayı ocaktan almadan hemen önce eklerseniz lezzeti daha yoğun hissedilecektir.

Muhallebiyi tepsiye dizdiğimiz etimeklerin üzerine dökelim

Üzerini fındık ceviz Antep fıstığı gibi malzemeler ile süsleyebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
0

90’ların Çocukları Toplanın Maziye Gidiyoruz (Dev arşiv)

2020 Yazı Kısa Saç Modelleri