Elinizle Yüzünüze Dokunmamayı Öğrenmek

Virüsler yüzünüze her dokunduğunuzda mutlu oluyorlar çünkü onlar için bir bedene girişin en güzel yollardan birini gerçekleştiriyorsunuz. Yüzünüze dokunmak grip veya diğer bulaşıcı hastalıkları kolaylıkla vücudunuza almanın yanı sıra Koronavirüs enfeksiyonu riskini de önemli ölçüde artırabilir. Gözlerimiz, ağzımız ve burnumuz virüslerin kolayca vücudumuza girebileceği noktalar. Peki Her ne olursa olsun elimizi yüzümüze götürmeden yaşamak mümkün mü?

Araştırmalar bin insanın bir saat boyunca yüzüne 16 seferden fazla dokunduğunu gösteriyor. Yüzümüze o kadar sık dokunuyoruz ki ellerimizi neredeyse yüzümüzden gelmiyor. Bu dönemde elimize eldiven giymek yüzümüze sık sık dokunma alışkanlığını azaltacak bir önlem olarak kullanılabilir. Elimizdeki eldiveni gördükçe elimizi yüzümüze götürmememiz gerektiğini hatırlayacak ve vazgeçeceğiz.

Yapılan bir araştırmada 10 denek 3 saat boyunca bir ofis ortamında tek başına gözlemlendi ve bu araştırma sonucunda eline eldiven giyen kişiler %70 oranında daha az ellerini yüzüne götürürdü. Elinde eldiven olmayan kişiler saatte ortalama 16 kez elleri ile yüzüne değdi.

Aslında elimizi hiç yüzümüze götürmeden yaşamanın bir formülü yok. Çalışırken ayaklarımızı sallamak, saçlarımızla oynamak, gözlerimizi kırpmak kadar doğal bir süreç bu. Ancak bunu en aza indirerek vücuda alınacak virüslerin de en aza indirilmesi hedef olmalı. Elimizi yüzümüze götürdüğümüzde elimizin temiz olması aslında sorunu ortadan kaldıracak yöntemlerden birisi. Sık sık dezenfektan ve sabunla elimizi yıkamak riski %70 oranında azaltıyor.

Kendinize bir işaret belirleyin

Ellerimizi yüzümüze götürmemek için kendimize yeni bir hatırlatıcı yapmak da farklı bir yöntem. Yeni bir yüzük, kolumuza yeni bir bileklik takmak, yüzümüze dokunmamamız gerektiğini bize hatırlatacak ve farkındalık yaratacak hatırlatma simgeleri olarak kullanılabilir. Ofisinizde post-it notları gibi yöntemler de kolaylık sağlayabilir.

Elleri meşgul etmek, sürekli olarak bir şey ile meşgul olmak da aslında elimizi yüzümüze götürme oranını kendiliğinden düşürüyor. Sürekli olarak telefonla uğraşmak, araç kullanmak, bilgisayarda çalışmak aslında bu oranı aşağı çekebiliyor. Hiçbir meşguliyetiniz yoksa elinize alacağınız iki tane stres topu da beyninizin elinizin meşgul olduğu mesajını algılamasına ve yüzünüze götürmemeniz gerektiğine karar vermesine yardımcı olacaktır.

Diğer bir yöntem de kendinize hatırlatıcı kolonya ve losyonlar belirlemek. Elinize sürdüğünüz koku her ne olursa olsun kendinizi o kokuyu hissettiğinizde elinizi yüzünüze götürmemeniz gerektiğine şartlarsanız bir süre sonra bu şartlanma sizi elinizi yüzünüzden hemen çekmenize yardımcı olacaktır.

Aslında önemsiz bir konu gibi görünse de yüzümüze bulaşan her mikro canlı hastalıklara kolayca sebep olabilir ve vücudumuza kolaylıkla girebilir. Ellerimizi yüzümüzden çekmeyi öğrendiğimizde çok daha sağlıklı bir yaşam süreceğimizden şüpheniz olmasın.

Haydi başlıyoruz mottomuz şu; elimle yüzüme dokunmayacağım.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Baharın Habercisi Hıdırellez Nedir? Neden Kutlanır?

IOS mu Android mi kullanıyorsunuz?