Her Evde Bulunan Metabolizma Hızlandırıcı Besinler

1-SU 

Vücudumuz günlük yaklaşık 2 litre suya ihtiyaç duyar ancak bu miktar kilomuza, yaşam tarzımıza ve aktivite durumumuza göre değişmektedir. Almamız gereken günlük su miktarını kilonuza göre hesaplayabilirsiniz.

Bütün miktarı kısa bir süre içinde değil belirli zaman aralıklarına yayarak almak suyun faydalı etkilerini arttıracağı gibi vücuttan sıvı kaybına neden olan ishal, kusma,t erleme gibi durumlardan sonra ekstra su içmeniz gerekmektedir.

2- KAHVE

Kahvedeki kafein ile kan dolaşımı hızlanır ve yağ asitleri parçalanır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücrelerin hasar görmesini engellemeye katkıda bulunur.

Ayrıca kahve içmek insülin direncini de azaltma konusuna yardımcı olabilir.

Ancak kahve seçimi, yapılış şekli, içilen miktarı ve ne zaman içildiği önemlidir.

Kısaca dikkat etmeniz gerekenler: antioksidan etkisini kaybetmemesi için yüksek ısıl işlemlere maruz kalmadan az kavrulmuş çekirdeklerle ve görece daha az sıcaklıkta demlenmiş sade kahvenizi her gün en fazla 200 ml olacak şekilde tüketebilirsiniz.

3- YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, metabolizma hızınızı arttırarak alınan kalorilerin yakılmasına yardımcı olur. Metabolizmanız hızlandıkça vücudunuz daha çok yağ yakmaya başlayacaktır.

İyi bir kış içeceği olan yeşil çay tüketmeniz önerilir.

4-ELMA 

Elmanın sodyum, kalori ve yağ oranı düşüktür. Vücut için öneli miktarda lif, vitamin-mineral, antioksidan özellikte maddeler ve diğer temel besinleri sağlayarak metabolizmanızı daha hızlı çalıştırır ve yağ yakımına yardımcı olur.

5-TARÇIN 

Tokluk hissini arttırır ve insülin direncini engellemeye yardımcı olur böylece iştah kontrolü sağlanır. Sindirimi esnasında vücut ısısını yükselterek termik etki oluşturur ve vücut bazal metabolizmasını, yağ yakımını hızlandırmada yardımcı olur. Yemeklerinizi tarçınla tatlandırabilir, suyunuza tarçınla aroma katabilirsiniz.

6-ACI BİBER

Kırmızı bibere acı özelliğini sağlayan ‘capsaicin’ maddeli yiyecekler metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan besinler arasında en üst sırada yer alır. 

Acı biber yenildikten sonra vücudun metabolizma hızını neredeyse iki katına kadar arttırır. Yemeklerinize düzenli olarak kırmızı acı biber kullanarak doğal yollardan metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

7-YULAF

Yulaf ezmesi, çok sayıda vitamin, mineral içeriğe sahip olması ve lifli yapısıyla metabolizma yardımcısı bir besindir. Uzun süre tokluk verip ani açlık krizlerini bastırarak kandaki şeker seviyelerini düzenlenmesine yardımcı olur.

8-FASULYE

İçeriğindeki B vitaminleri ve çinko sayesinde fasulye metabolizmayı hızlandıran ve kalori yakan bir besindir. Lif miktarının yüksekliği sayesinde uzun süre tok tutar ve bu sayede hem daha az yemek yemiş olursunuz hem de insülin duyarlılığını arttırarak vücutta daha az yağ depolarsınız.

9- YUMURTA

Sabahları yenilen haşlanmış yumurta ya da yağsız omlet öncelikle uzun süre tokluk hissi sağlar ve yumurta akında bulunan protein içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırma konusunda yardımcı olur. Bir haşlanmış yumurta yaklaşık olarak 70 kalori.

10-YOĞURT  

   İçinde yer alan probiyotikler sayesinde bağırsak dostu olan yoğurt, metabolizmayı da hızlandırıyor. Dolayısıyla kilo vermenize yardımcı oluyor. Düzenli olarak yoğurt tüketenlerin metabolizma hızı yoğurt tüketmeyenlere göre neredeyse iki kat daha fazla olduğu gösterilmiş.

VE BONUS OLARAK 

ÇİĞ YENEBİLEN SEBZELER 

Marul, maydanoz, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda lif içerirler sindirime yardımcı olurlar. Ayrıca gün içinde havuç, salatalık, biber de ara öğün olarak rahatlıkla tüketilebilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Beta Glukan = Bağışıklık Mıdır?

Apple’ın Yeni Patenti Apple Ring