Kaliteli Bir Yaşam Sürmek

Sağlıklı Yaşam ve Spor ile Kaliteli Bir Hayat Geçirmek

“İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar.” – Johann Wolfgang von Goethe.

İnsan sağlığı her şeyden önce gelir derler ya, sanırım yaşlanıncaya veya hasta olup yataklara düşünceye kadar farkına varamıyor. İnsan sahip olduğu şeyin kıymetini onu kaybettiğinde anlıyor. Ne kadar acıdır ki tekrar da sahip olamayabiliyor. Sağlık da bunun gibidir.

Goethe’nin o çok anlamlı sözü ne kadar da doğru bir gerçeği gözler önüne seriyor adeta.

Lakin anlayamıyoruz öyle değil mi? Yıllarca çalışıyor insanoğlu, gecesini gündüzüne katıyor belki de zengin olmak, çok fazla para kazanmak, ev, araba almak ve daha birçok hırslar uğruna Ama hayat işte, uğruna sağlığını yitirdiği işlerden kazandığını yine sağlık için harcamak zorunda kalıyor insan.

Goethe anlam veremiyorum diye serzenişte bulunuyor, uyarıyor ya kendince.

Tabi ki insan çalışmalı, kazanmalı ama iyi yaşamayı ve sağlığını da herzaman düşünmeli

Spor ve beslenme, sağlıklı ve uzun bir hayat için yapılması gereken en önemli iki faktördür. Birbirinden bağımsız olarak düşünülmemesi gereken bu faktörler; huzurlu ve dinamik bir yaşantıya sahip olmak adına, bizler için vazgeçilmez olmalıdır.

Hayatımızı idame ettirmek için ne kadar çok şey istiyoruz vücudumuzdan. Mesleğimizin her türlü şartlarına uyum sağlıyor, bazen oldukça ağır işler yapıyor ve yıpratıyoruz kendimizi. Peki, vücudumuzu yorduğumuz oranda kendimize dikkat ediyor muyuz?

İhtiyaçlarını, doğru besinleri veriyor ve doğru hareketleri yaptırıyor muyuz vücudumuza?

Eğer bunları yapamıyorsak elbet bir gün kendisini hatırlatacak veya yarı yolda bırakacaktır. Zaten herkes bir gün hayatını kaybedecektir diye içinizden geçiriyor olabilirsiniz ama sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek de en büyük hakkınız.

Sağlıklı bir vücut denildiğinde; kaslı bir kütle olarak görmemek gerekir.

Sağlıklı insan yaşamının her alanında kaliteli bir hayatın peşinde koşan insandır aslında. Yaptığı her işi üst seviyelere taşımaya çalışan bir kişilik olmuştur artık. Bir dayanak noktası, aklındaki sorulara karşı her zaman bir bilimsel cevabı olur.

Çözümü üreten olamasa bile o an doğruya giden bir yol bulur. Sağlıklı hayat budur işte. Herkes için de bir hedef olmalıdır böyle bir yaşam.

Sağlıklı bir hayat için spor yapmak belki de herkes tarafından kabul görmüştür, fakat insanlar bir türlü bu alışkanlığı elde edememiştir. Nedenini anlayamadan zaman akıp gider ve biz de bir hevesle almış olduğumuz eşofman takımlarımızı uyumak için kullanıyor olmuşuzdur.

Yeni aldığınız bir kıyafete bile vücudunuz kısa zamanda alışamıyorken insanın spora hemen alışamamasını normal karşılıyoruz

Başlamak için bir adım atın yeter. Spor yapmak demek harıl harıl çalışıp kaldıramayacağınız ağırlıkların altına girip enerjiniz kalmayıncaya kadar çalışmak değildir. Yanlış bilinen birçok uygulamalar ve fikirler vardır spor hakkında. Bunlardan biri de spor sonunda kaslarda ağrı hissetmeniz gerektiği bilgisidir. Bunun gibi insanların spor hayatı doğru olarak bildiği ama yanlış olan bilgilerle dolu. Bu yanlış bilgilerden kurtulmalıyız. Bizleri spor yapmaktan uzaklaştıran bu yanlış bilgilerden en kısa zamanda kurtulmak gerekir.

Devamında için önce beden sporu sonra zihinsel spor ile kaliteli bir yaşam hedeflenmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Doğal Yollarla Kepek Nasıl Giderilir?

En Çok Yapılan Makyaj Hataları