Karantina Günlerinde Evde Neler Yapabilirim

Virüs salgını dolayısıyla uygulanması gereken sosyal izolasyon, insanların evlere kapanmalarına neden olmuştur. Esasında kötü gibi görünen bu durum, insanların rutinlerini her ne kadar olumsuz etkilese de kişilerin kendilerini ve çevresindekileri korumaları için son derece gerekli bir süreçtir. Evde oturmak insanları her ne kadar zorlasa da bu durumu fırsata çevirmek ve zorunlu olmadıkça evlerden ayrılmamak gerekmektedir.

Sosyal izolasyon esasında fırsatı olan kişilerin kendilerini dinlemeleri ve kendileriyle daha çok zaman geçirmeleri açısından sağlıklı bir süreçtir. Çoğu zaman insan kendini diğer insanlardan soyutlamak ve bir süre yalnız kalmak istemektedir. Krizi fırsata çevirmek ve sosyal hayata kısa bir es vermek kişi için olumlu olabilir. Önemli olan bu süreci boş geçirmemek ve insanın kendisi için yararlı şeyler yapabilmesini sağlayabilmektir.

Çocuklarla Eğlenceli Oyunlar Oynamak

Çocuğu olan kişilerin, iş yoğunluğu, stresi, çocuğunun okulu gibi sebepler dolayısıyla birbirlerine ayıramadıkları süreyi ayırabilecekleri bu süreç, en çok onların işine yarayacaktır. Çocuğumun eline telefon, tablet vermek istemiyorum ama durmuyor ne yapacağımı bilemiyorum diyen kişiler, her gün farklı farklı oyunlar oynayarak çocukları ile kaliteli zaman geçirme fırsatına sahip olabilirler.

View this post on Instagram

Using my tears to clean the crusted green paint speckled all over our house. #kidsaretheworst I didn’t post this on Wednesday when it happened because it was NOT funny yet. #art #no #washyourhands Update: There was a 1-ft wide trail of green paint around our entire island. The majority of the paint was cleaned up but it is still on the couch seams and floor cracks and random places we’ve washed but haven’t rewashed yet. Thank you for all the good vibes sent our way. ?

A post shared by Kenz Munson (@kenzmunson) on

Resimli hafıza oyunları, SOS, isim/şehir, saklambaç, elim sende gibi oyunlar çocuğunuzla herhangi bir masraf yapmadan oynayabileceğiniz ve zamanınızı en iyi şekilde geçirebileceğiniz oyunlardır. Tüm bunların yanı sıra, çocukların okulda öğrendiklerini unutmamaları için onlara bol bol tekrar yaptırmalı, verilen ödevleri yapmalarını sağlamalı ve online eğitim sisteminde uygulanacak kurallara birebir uyulmalıdır. Sosyal izolasyon sürecinde, çocukların okuldan tamamen kopmasına neden olunmamalıdır. Büyükler onlarla birlikte kitap okumalı ve gerekirse onlarla birlikte ders çalışmalıdır.

Egzersiz Yapmak

Çoğu kişinin ikinci plana attığı ve genellikle önemsemediği bu husus, esasında çok önemli bir husustur. Egzersiz yapmak kan dolaşımını düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp damar hastalıklarına yakalanmamak ve bu tarz salgınlara karşı vücudumuzun dirençli olmasını sağlamak açısından, egzersiz yapmak çok önemlidir. Genel olarak insanların kilolarını korumak için yaptıkları bir şey olarak görülse de egzersiz yapmak sağlıklı yaşam için şarttır.

Hem zamanın daha kaliteli ve daha hızlı geçmesi için, hem vücut direncimizi arttırmak ve daha sağlıklı olabilmek için, egzersiz yapmak şarttır. Evde yapabilecek hiçbir şey bulamıyorum, çok sıkılıyorum diyenler, sabahları güne egzersiz yaparak başlayabilirler. Bu şekilde gün içerisinde ne kadar düzenli ve sağlıklı beslendiğinize kendiniz de tanık olacaksınız.

Evde nasıl egzersiz yapacaklarını bilmeyen kişiler, Youtube üzerinde çeşitli hocalarla beraber egzersiz yapabilme imkanına sahiptir. Bunun yanı sıra, bu işi cüzi ücretler karşılığında insanların telefonlarına yollayarak yaptıran spor hocaları da bulunmaktadır. Maddi durumu yeterli olan kişiler, bu hocaların düzenledikleri etkinliklere katılarak bu süreci değerlendirebilme şansına sahip olabilirler. Maddi durumu yetmeyen ya da buna ekstra para ödemek istemeyen kişiler ise Youtube’u kullanarak videolar izleyebilir ya da akıllı telefonlarına çeşitli egzersiz uygulamaları indirerek, egzersiz yapabilirler.

Ayrıca Instagram üzerinden ücretsiz egzersiz programları gönderen spor hocaları da bulunmaktadır. Biraz araştırma yapmak, bu süreci en iyi şekilde değerlendirmeyi sağlayacaktır.

Kitap Okumak

Klişe gibi gelebilir, bunu sanki biz bilmiyor muyuz tarzında şeyler de söyleyebilirsiniz, ancak bu süreçte gerçekten yapılması gereken aktivitelerden bir tanesidir kitap okumak. İnsanların zaman zaman boş vaktim olduğunda okurum diyerek erteledikleri onlarca kitap bulunmaktadır.  Bu süreç bu kitapları okumak ve insanın kendine zaman ayırmasını sağlamak açısından çok önemli ve anlamlı bir süreç olabilir. Kişiler kişisel gelişim kitapları okuyarak, kendilerine katabilecekleri maksimum bilgi ile bu süreci sonlandırabilirler. Kitap okumak her daim fayda sağlayacak ve kaç yaşında olunursa olunsun, insana yeni anlamlar katacak bir aktivitedir.

Hangi kitabı okuyacağına karar veremeyenler, daha önce de bahsettiğim gibi kişisel gelişim kitaplarından başlayabilirler. Türk ve dünya klasikleri, bir şansı hak eden romanlar ve geçmişten günümüze edebi eserlerin ne denli geliştiğini merak eden kişilerin bakabileceği ilk romanlar, bu süreci en iyi şekilde geçirmek için harika fırsatlar sunacaktır. Tüm bunların yanı sıra, şu anda bir sürü alışveriş sitesi, kitap okuma oranını arttırmak adına çeşitli indirimler sunmuştur. Okuyacak kitabı olmayan kişiler, bu siteleri inceleyerek kitaplar alabilirler.

Kitap okumanın diğer bir yolu ise, e-kitap adı verilen siteler üzerinden okumalar yapmaktır. TÜBİTAK şu anda tüm kitaplarını ücretsiz bir şekilde kamuoyuna açmıştır. Bunun yanı sıra, birçok kitaba ait pdf de, yine çeşitli internet sitelerinde yer almaktadır. Dolayısıyla kişiler bu siteler aracılığıyla aradıkları kitapları internet üzerinde de bularak okuyabilirler. Bu da iyi bir seçenek olacaktır.

Dans Etmek

Yeterince kişisel gelişim sonrası dans etmek harika olacaktır. ‘Ama yalnız başıma nasıl dans edebilirim?’ diyorsanız. Merak etmeyin kapılar size eşlik edecektir.

Film/Dizi İzlemek

Film dizi izlemek, çoğu zaman hayatın yoğunluğunda insanların yapamayacakları aktiviteler arasında gelmektedir. Film dizi izlemek çoğu kişi için boş vakit olarak değerlendirilebilir. Ancak esasında, izlenmesi gereken ve çoğu zaman ertelenen filmler ve diziler bu süreçte izlenilerek, sürece anlam katılabilir. İnternet platformları üzerinden çoğu zaman ücretsiz bir şekilde ulaşabileceğiniz bu aktivite, zamanın daha hızlı akmasını sağlayacağı gibi, insanların erteledikleri aktiviteleri bir bir gerçekleştirmelerini de sağlayarak, yeni sürece daha pozitif yaklaşmalarına neden olacaktır.

Günümüzde oluşturulmuş eğitici, öğretici, insanın kendisini geliştirebileceği çeşitli filmler ve diziler bulunur. Yoğunluk dolayısıyla ertelenen bu aktivite, sürece anlam kazandıracaktır. Elbette insanlar kafalarını dağıtmak ve eğlenmek amacıyla da film dizi izlemelidir. Ancak bu durumu abartmamakta ve her şeyi yeteri kadar uygulamakta fayda vardır. Aksi durumda diğer aktiviteler hiçe sayılacak ve insan tüm vaktini film dizi izleyerek harcayacaktır.

Temizlik Yapmak

Temizlik yapmak evi temiz olan kişiler için çok şart değildir, ancak evini bir türlü temizleyemeyen ve toplamaya fırsat bulamayan kişiler, zamanlarını temizlik yaparak ve evlerini toplayarak geçirebilirler. Bu şekilde zaman daha hızlı geçecek ve ev toplu olacağından insanlar daha çok yeni şeyler yapmak isteyecektir. Evi zaten temiz olan kişiler de daha detaylı bir temizliğe girişebilir. Ancak fazla abartmaya da gerek yoktur. Bu aktivite zamanın daha hızlı geçmesini sağlamak için ortaya atılmış ufak bir fikirden ibarettir.

Home Office Çalışmak

Bu süreçte işlerini evlerine taşımış olan onlarca kişi bulunmaktadır. Eğer evden yönetilebilen işler varsa, bunları evdeyken halletmek hem büyük bir lükstür hem de insanın canının sıkılmasını engelleyecek harika bir aktivite olacaktır. Bunun yanı sıra, işlerini evine taşıyamamış ve izne çıkmış olan kişiler, online para kazanabilme şansı elde edebilirler. Sayfalara içerik üreterek, akademik makaleler yazarak, siteler kurarak, dil biliniyorsa çeviriler yapılarak bu süreç, maddi sıkıntıya neden olmadan atlatılabilmektedir. Dolayısıyla bununla ilgili çeşitli araştırmalar yapmakta fayda vardır.

Bufger

Dil Öğrenmek

Uzun zamandır öğrenmek istediğiniz ama bir türlü zaman ayıramadığınız bir dil varsa, bu süreç o dili öğrenmek için harika bir zamanlama olabilir. Maddi durumu yeterli olan kişiler, online platformlardan öğrenmek istedikleri dil ile alakalı video satan kişilerden videolar alarak dil öğrenebilir. Maddi durumu yetersiz olan ya da başlangıç seviyesini ücretsiz olarak halletmek isteyen kişiler ise, Youtube üzerinden yayınlanan ücretsiz videoları izleyerek bu süreci değerlendirebilir. Youtube üzerinde birçok hoca, ücretsiz bir şekilde ders vermekte ve gerçekten dile katkı sağlamaktadır. Öğrendikleri dilleri unutmak istemeyen ve sürekli olarak tekrar etmek isteyen kişiler için de dil öğrenme planlamasını bu sürece dahil etmek harika bir seçenek olacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Forex Terimleri Sözlüğü

Sindirim Sistemi Dostu Lif İçeren Besinler