Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un öldüğü iddiaları gerçek Mi?

Dünyanın gündemini bir süredir meşgul eden bu bilginin gerçekliği hakkında kimse kesin bir şey bilmiyor. Peki olayın aslı nasıl? Kuzey kore liderinin sağlık durumu hakkında neler biliyoruz? Hastalandığı ve öldüğü iddiaları gerçek mi?

Çin’den bir doktor heyeti Kim’i tedavi etmek için mi gönderildi? 

Geçtiğimiz hafta Kardiyoloji uzmanları da dahil olmak üzere Çinli bir doktor ekibi Kuzey Kore’ye gönderildi. Şu anda internette gezinen bilgilerin çoğu, Çin sosyal medyasına doktorlardan sızan paylaşımlarından ibaret.

Doktor heyeti Kuzey Kore’ye Neden gitti? 

Kim Jong-un’un bu ayın başlarında bir kalp rahatsızlığı geçirdiği ve 12 Nisan’da ameliyat edildiği bildiriliyor. Henüz ameliyatın sonucu ile ilgili kamuoyuna bir bilgilendirme yapılmış değil.

Neler biliyoruz?

Kim Jong-un son yıllarda kalp rahatsızlıklarının olduğu biliniyordu. Kilolu yapısı sağlığı ile ilgili bazı bilgileri de bizlere veriyor aslında  kim Jong-un’un yüksek tansiyon ve diyabet hastası olduğu da kamuoyunda bilinen gerçeklerden biri idi.

Şüpheler neden kuvvetli?

Kim, 15 Nisan’da eski lider olan dedesinin doğum gününü kutlamasında ortalarda görünmedi. Bu güne kadar bu törende bulunmamak ancak ciddi bir problem olduğunda yaşanmış bir durum ayrıca Kuzey Kore silahlı kuvvetlerinin kuruluş yıldönümünde de Kim törenlere katılmayarak bir sorun olduğu sinyallerini verdi.

Kuzey Kore dünyadan başka bir olay mı gizliyor ? 

COVID-19’un Kuzey Kore’ye ulaştığını biliyoruz, ancak durumun ne olduğu vaka sayıları ve daha bir çok konu halen belirsizliğini koruyor Virüsün Kuzey Kore içindeki şiddeti ve yayılması da DSÖ tarfından bilinmiyor. Kuzey kore liderinin de hastalığın şiddetini artırdığı bu günlerde virüsü kapmış olabileceği söylentileri de kulislerde dolaşan başka bir iddia.

İşaretlerin kaynakları neler?

  • Pazartesi günü, Daily North Korea gazetesi, Kim Jong-un’un 12 Nisan’da ameliyat edildiğini ve iyileştiğini bildirdi.
  • Reuters bu haberi dünya çapında servis etti
  • CNN, ismini belirtmediği bir kişinin Kim’in sağlık durumunu gösteren ve durumun iyi olmadığını belirten belgeleri paylaşan bir ABD istihbarat görevlisinin haberlerini yayımladı
  • ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien bu paylaşımı Fox News’ta doğruladı
  • Cuma günü, Çin hükümet yetkililerinden ABD Dışişleri Bakanlığı’na ve Güney Kore istihbaratına kadar birçok yetkili konu ile ilgili sanki ağız birliği yapmışçasına konuşmamayı tercih etti
  • Çinli doktorlarından gelen SMS’lerin çözümlemesinde stent takma işlemi sırasında sorunlar olduğunu bildirmesi ve Kim Jong-un ‘un obezite hastası olması sebebi ile ameliyatta komplikasyonlar yaşandığını gösteriyor
  • Kuzey Kore Devlet Televizyonu’nun her şey yolundaymış gibi gösterme çabasının olduğu ve liderin eski görüntülerinin sürekli olarak halkı üzüntüye ve paniğe sürüklememek için yayınlandığı bilgileri var.

Kuzey Kore siyasi yapısı gereği kapalı kutu niteliğinde bir ülke tüm bu iddialar söylentilerden ve elde edilen kısıtlı bilgilerden çıkarılan sonuçlar olsa da bir şeylerin yolunda gitmediği bariz ortada. Kim Jong-un daha önce de ortadan kaybolmuş ve bir süre sonra bastonu ile ortaya çıkmıştı.

Kim Jong-un öldüyse ülkenin başına kim geçecek? 

Konuşulan en yüksek ihtimal 30 yaşında olan kız kardeşi Kim Yo-jong’dur. Kuzey Kore’de hükümetin halka yönelmiş ve sempatik yüzü olan kız kardeş Halk tarafından kabul görecek bir isim olarak listenin başında görünüyor. Ayrıca son birkaç hafta içinde televizyonlarda ve medyada sık sık görünmesi de bu varsayımı güçlendiren başka bir unsur.

Kim Jong-un’un çocukları lider adayı değil mi? 

Varlığı resmiyette kayıtlı en büyük çocuğu Eşi Ri Sol-ju ‘dan olan oğlu şuan 10 yaşında ve kanunlara göre yönetimi devralmak için yeterli yaşta değil reşit olana kadar kız kardeşinin liderliği devralması ve oğluna sonradan devretmesi gerekiyor.

Kız kardeş Kim Yo-jong yönetiminde Kuzey Kore’de neler değişebilir?

Kim ailesi ülkeyi neredeyse bir asırdır yönetiyor. İlk kez bir kadın yönetiminde olma ihtimali bulunan Kuzey kore’de kız kardeş kim’in de genel duruşu ve fikirleri göz önünde bulundurulduğunda ciddi değişimler yaşanması muhtemel. Kim ailesinden başka varisler de ilerleyen zamanda hak iddiasında bulunabilir. Nüklüer faaliyetleri sebebi ile dünyanın sürekli olarak temkinli yaklaştığı bir ülke olan Kuzey Kore’de yönetimin değişmesi dış güçlerin de müdahalesine sebep olabilir.

Önümüzdeki günlerde tüm bu varsayımlar netleşecek ve Kuzey Kore’de neler olup bittiğini hep birlikte göreceğiz.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ozon Tedavisi ve Bağışıklık

5 Adımda ‘ERTELEME HASTALIĞINI’ Yenmek