Koronavirüs Bulaşan Biriyle Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

        Koronavirüs ile ilgili bilgiler sürekli değişiyor gibi görünse de bazıları hala sabittir. Virüs öncelikle insandan insana solunum damlacıkları (öksürme, hapşırma veya yüksek sesle konuşma esnasında ağızdan çıkan damlacıklar) yoluyla yayılır. Bu sizin sosyal mesafe uygulama nedenlerinizden biridir. Bununla birlikte koronavirüsle kontamine yani virüs bulaşmış bir yüzeye dokunarak ve sonra ellerinizi ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize götürerek de bulaşabilir ancak bazı kurallara dikkat ederek koronavirüsten korunmak mümkündür.

        Evinizden biri koronavirüsü kaparsa hatırlanacak ilk şey onlara olabildiğince yardım edip aynı zamanda kendinizi sağlıklı tutmaktır. Bunu sık sık unutuyoruz ancak bakıcılar ve tıp uzmanları da kendileri önlemleri aldığınızdan emin olup bakıcı olarak kişiden ve dokundukları her şeyden olabildiğince ayrı kalın.

        Kendinizi güvende tutarken koronavirüslü birine nasıl bakılacağınıza dair ipuçları için uzmanlardan alınan bu tavsiyeleri de dikkate alın.

Eşyalarınızı ayırın ve ortak bir şey kullanmayın

         Evde koronavirüsün yayılmasını durdurmanın en iyi yolunun hasta kişiyle teması mümkün olduğunca sınırlandırmak olduğunu unutmayın. Doğrudan kişiden mesafeli durmak ve aynı zamanda dokundukları her şeyle teması kesmek önemlidir. Evin ayrı bir bölgesinde kalabilir ve farklı bir yatak odası ve banyo ile ev eşyaları kullanabilirsiniz.

         Hasta kişinin kaldığı yer sıcak bölge olarak değerlendirilmelidir. Hasta kişinin dokunduğu her şeyin kontamine olduğu düşünülmelidir. Bu yüzden dokunulan her yüzey uygun temizleyicilerle silinmelidir. Uygun temizleme solüsyonları ve kullanımlarını en aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca yaşam alanı durumunuza bağlı olarak fazla odanız varsa ayrı odalarda kalınmalıdır. Ve hasta kişinin odasının kapısını kapalı tutmak da iyi fikirdir.

          Paylaşılan alanları iyi havalandırmaya özen gösterin. Bazı uzmanlar insanların öksürdüğünde veya hapşırdığında bazen bu damlacıkların birkaç saat boyunca havada kaldığını ve bu nedenle evde sağlıklı olanlar için bir risk oluşturabileceğini söylüyor.

           Hastanenin aksine evinizde muhtemelen havayı filtrelemek ve mikropların evin diğer kısımlarına yayılmasını önlemek için özel odalar yoktur. Bu nedenle hava dolaşımını evde güvenli tutmak daha zor olsa da yapabileceğiniz en iyi şey mikropların uçuş riskini azaltmak için iyi bir sirkülasyona sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Yani odaları gün içinde sık sık havalandırmaya özen göstermelisiniz.

          Ayrı odalarda yaşamaya ek olarak bulaşıklar, bardaklar, mutfak eşyaları, havlular ve yatak takımları gibi ortak olarak paylaşılan eşyaları da ayırmaya çalışın. Hasta kişi bu eşyaları kullandıktan sonra sıcak su ve deterjan ile iyice yıkadığınızdan emin olun. Lavabodaki bulaşıkları temizlerken veya bulaşık makinesine koyarken bile eldiven giymek akıllıca olur. Ayrıca hasta kişi tarafından kullanılan eşyaları en azından iyice yıkanana kadar kontamine olmayanlardan ayrı tutmayı hedefleyin.

          Uzun bir süre boyunca hasta kişinin yanında olmanız gerekiyorsa (örneğin odaları paylaşmanız gerekiyorsa) kıyafetlerinizi etkileşime girdikten sonra yıkamanız gerekmektedir.  Bir çift eldiven kullanın ve daha sonra onu çöp torbasına atın. Giysileri, havluları veya yatakları yıkamak için özel bir yöntem olmasa da etiket tarafından önerilen en yüksek sıcaklığını kullanın. Yüksek ısıda yıkanamayacak özellikteki kıyafetleri tekrar kullanana kadar ayrı bir odada ya da varsa balkonda açık havada bekletebilirsiniz.

Ellerinizi yıkamayı sürdürün ve koruyucu giysiler kullanın.

          Tıpkı son birkaç ayda duyduğunuz gibi koronavirüsü olan birine bakarken ellerinizi sık sık en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak en önemli şeydir. Hasta kişiyle her karşılaştığınızda veya kullandıkları bir şeye dokunduğunuzda ellerinizi yıkayın ya da dezenfekte edin. Ayrıca COVID-19’u olan kişi ellerini yıkayacak kadar sağlıklıysa bunu mümkün olduğunca sık yapmalıdır.

            Bakıcılar hasta ile yakın temas halindeyken eldiven ve maske kullanmalıdır. Bu onlara yiyecek veya ilaç getirmeniz gereken herhangi bir zamanı içerir. Mümkünse aynı ortamda durulacağı zaman COVID-19 olan kişi de maske takmalıdır. Ardından koruyucu teçhizatı her kullandığınızda atın ve hemen ellerinizi yıkayın. Tek kullanımlık eldivenleri, yüz maskelerini ve diğer eşyalarını diğer ev atıkları ile birlikte atmadan önce ayrı bir poşete koyun. Ev yapımı bir maskeniz varsa onu da her gün yıkamalısınız.

Etrafı mümkün olduğunca sık dezenfekte edin.

           Evinizde enfekte biri olduğunda virüsleri temizlemenin anahtarı hasta kişinin dokunduğu herhangi bir öğeyi dezenfekte etmektir. Masa, kapı tokmağı, prizler, tuvaletler, telefonlar, klavyeler, tabletler, kulaklıklar gibi aklınıza gelebilecek bütün yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Unutmayın ki ne kadar sık ​​dezenfekte ederseniz o kadar iyi olur ve aynı şey el yıkamak içinde geçerlidir.

            İnsanlar genellikle mutfak dolapları veya şifonyerlerde olduğu gibi ışık anahtarları, buzdolabı kolları ve klozet kulplarının yanı sıra lavabo bataryaları ve hatta açılabilen sabunlukları ve çekmece topuzlarını da unuturlar. Virüsün karton üzerinde çok uzun süre kaldığı görülmemiştir ancak kullanımdan önce kapların ve teneke kutuların açıklıklarını silmekten zarar vermez.

             Bunların hepsi çok zor gibi görünse de her gün temizlenmesi gereken şeylerin bir kontrol listesini yapmak yardımcı olabilir bu nedenle yapılacaklar için kolay bir hatırlatma oluşturmalısınız. Ayrıca günlük aktivitelerinizi düşünün ve neyi sileceğinizi hatırlamanıza yardımcı olmak için düzenli olarak dokunduğunuz şeyleri gözden geçirmeye başlayın.

             Ve özellikle dikkat etmeniz gereken tek bir şey varsa bu cep telefonunuzdur. Telefonlarımıza sürekli dokunuyoruz, yüzümüze değdiriyoruz ve gün boyu farklı yüzeylere koyuyoruz. Bu yüzden telefonunuzu sık sık dezenfekte ettiğinizden emin olmalısınız.

              Evde baktığınız kişinin iyi beslenmesi ve bol sıvı tüketmesi çok önemlidir. Ancak yemek istemeyen biri için çorba ve ekmek önerilebilir çünkü ikisi de beslenmelerini sağlamak için iyi ve hafif seçimlerdir. Ayrıca hasta kişinin boğaz ağrısı varsa yoğurt veya et sulu çorbalar gibi yumuşak gıdalar ya da meyve suyu, yoğurtlu meyve püreleri tüketilebilir.

              Bu yiyecekleri hasta ile temas etmeden kapısının dışında bırakabiliyorsanız mutlaka öyle yapmalısınız. Bulaşıkları geri alırken ise eldiven giymeli ve ellerinizi yıkamalısınız.

              Hastalığın şiddetlendiğine karar verirseniz yani ateşi çok yükselip nefes almada zorluk, göğüste sürekli baskı veya ağrı, mavimsi dudaklar, soluk yüz ve diğer ciddi semptomlar oluşursa mutlaka 112’yi arayıp bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

               İnsanların virüsün oldukça bulaşıcı olduğunu fark etmeleri gerçekten önemlidir ve hane halkına çok çabuk bulaşabildiği görülmüştür. COVID-19’lu biriyle yaşıyorsanız veya biriyle doğrudan temastaysanız sadece tecrit halinde değil aynı zamanda karantinada olmalısınız. Evinizde ayrı bir alanda olmalı ve 14 güne kadar semptomlar için kendinizi izlemelisiniz. Evde izolasyon için 14 gün boyunca evden çıkılmaması ve eve ziyaretçi kabul edilmemesi önerilmektedir.

Hasta kişinin odası temizlenirken eldiven ve tıbbi maske kullanılmalıdır.Solunum yolu damlacıkları veya vücut çıkartıları ile kontamine olması mümkün olan tüm yüzeylerin 1:100 sulandırılmış çamaşır suyu ile (1 ölçek çamaşır suyu(sodyum hipoklorit) ve 99 ölçek su) temizlenmelidir.belirgin şekilde kirlenmiş ve bulaş ihtimali yüzeylerin temizliği ise 1:10 oranlı çamaşır suyu solüsyonu ile temizlenmesi gerekmektedir.(1 ölçek çamaşır suyu(sodyum hipoklorit) ve 9 ölçek su)

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sindirim Sistemi Dostu Lif İçeren Besinler

Doğal Yöntemlerle Cilt Bakımı