‘Koronavirüs Hastası Mıyım?’ Diyorsanız Ne Yapmalısınız ?

         Yeni tip Koronavirüs hastalığı yani nCOVID-19 çeşitli semptomlara neden olduğu için grip gibi diğer hastalıklarla kolayca karıştırılabilir. Koronavirüs ile enfekte olduğunuzu düşünüyorsanız yapmanız gerekenleri, alacağınız önlemleri , COVID-19 için test yaptırma şartlarının neler olduğu gibi çeşitli konuları size bu yazımızda açıklayacağız.

         Koronavirüs salgını bütün dünyanın en büyük sorunu haline geldi ve hiç kimse enfekte olma olasılığı ile uğraşmak istemiyor.

         Koronavirüs hastalığı semptomlarından olabilecek belirtiler yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken şeyin ne olması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Örneğin öksürük ve boğaz ağrınız olması koronavirüs hastalığına sahip olduğunuz anlamına gelmez öte yandan da semptomunuzun olmaması koronavirüs ile enfekte olmadığınız anlamına da gelmemektedir. Bu nedenle herkese test yapılması ve hasta kişilerin tamamının tespit edilmesi günümüz şartlarında şu an için mümkün olmadığı için, gerekli protokoller devlet tarafından belirlenmiş olup bunlar kapsamında hareket edilmektedir.

Yeni tip koronavirüsü olan kişilerin uygun şekilde tanı, tedavisi ve gerekirse karantinaya alınmaları için planlama yapılması amacıyla sağlık uzmanlarının protokollerini takip etmeleri önemlidir.

********Ancak önemle hatırlatalım: Kendi kendinize hastalık teşhisi koymanız pek isabetli bir sonuç vermeyecektir. Dahası, COVID-19 tüm dünyanın halen tanımakta olduğu hakkında hergün yeni yeni bilgiler edindiğimiz bir hastalık olduğundan, buradaki sonuçlar zaman içinde değişebilir. Bu nedenlerle kesin yargılara varmamanızı tavsiye eder sağlıklı günler dileriz.

Soğuk algınlığı semptomları varsa ne yapılmalıdır?

          Tipik koronavirüs semptomları ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi grip semptomları ile karıştırılabilir ve test edilmeden yaptırmadığınız sürece hangisinin olduğunu bilemezsiniz. Bu semptomların hafif versiyonlarını yaşıyorsanız ve ek bir hastalığınız yoksa tıbbi müdahaleye yüksek ihtimalle ihtiyacınız olmayacaktır ancak yine de rehberlik için sağlık uzmanınızla görüşebilirsiniz. Ayrıca nefes darlığı, nefes almada ciddi zorluk, göğüs ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve yüksek ateş gibi belirtiler var ise acil tıbbi müdahale gerektiği de unutulmamalıdır.

          Ciddi olmayan semptomlarınız varsa ancak yine de kendinizden şüpheleniyorsanız hastaneye gitmediğiniz sürece evde kalmanız önerilir. Hafif düzeyde öksürük, burun akıntısı, ara ara ateş, hapşırık gibi şikayetleriniz olduğunda, bir süre evde kalın. Çünkü kendi kendinizi izole etmek hem sevdiklerinize hem diğer insanlara hastalığı bulaştırmamak için etkili bir yol. Kendinizi karantinaya alın ve evde hane halkının geri kalanından ayrı bir odada kalarak semptomlarınızı ve sağlık durumunuzu gözlemleyin. Gözlem süresince semptomlarınız artarsa, nefes darlığı oluşursa, ateşiniz yükselmeye devam ederse bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekebilir. Hastaysanız ve tıbbi bakım ihtiyacınız varsa Sağlık Bakanlığı ALO 184 Korona Danışma hattını arayabilirsiniz

Eğer düşmeyen ateş, geçmeyen kuru öksürük, nefes darlığı gibi ciddi semptomlarınız varsa, hasta bir kişiyle yakın mesafede uzun süreli korunmasız bir şekilde temasınız olduktan sonra semptom geliştiyse bir hastaneye giderek test yaptırmanız ya da Bilgisayarlı Tomografi (BT) denilen görüntüleme yöntemiyle akciğerlerinize bakılması gerekebilir.

          COVID-19 için kanıtlanmış bir tedavi henüz yoktur ancak ağrı kesici ve ateş giderici ilaçları kullanmanız daha rahat bir süreç geçirmenizi sağlayabilir. Ve tabi ki bağışıklığınızın güçlü olması için beslenme  ve uyku düzenine dikkat etmeli, bol su içmeli, gerekli olan takviyeleri kullanmalısınız.

           Peki koronavirüs test sonuçlarını almak ne kadar sürer?

Tipik olarak numuneler bir laboratuvara gönderilir ve laboratuvara ulaştığında sonuçlar genelde iki gün içinde hazır olur. Koronavirüs teşhisi konduysa veya aktif olarak semptomları yaşıyorsanız başkalarının yanında iken bir maske takmanız ve ellerinizi sürekli yıkamanız önerilir.

            Koronavirüs semptomları yaşıyorsanız her şeyden önce panik yapmamalısınız. Bazı raporlar koronavirüs ölüm oranının yüzde 3 kadar olabileceğini söylese de bu sayı test yapılıp tanı almış kişilerin oranları olduğu için normalden yüksek bir oran olabilir. Çünkü her koronavirüs olan kişi bir hastaneye gitmemiş olabilir ve test yapılmadığı için de tanı almamış sayılır ve sonucunda ölüm oranını hesaplarken bu veriler hesaba katılmaz. Ayrıca yeni koronavirüsten küresel ölümlerin sayısı, her yıl gripten kaynaklanan yüz binlerce küresel ölümle karşılaştırıldığında nispeten düşüktür.

           Tüm bunları göz önünde bulundurarak koronavirüs semptomları yaşadığınızı düşünüyorsanız uzmanlar en iyi çözümün henüz bir test yaptırmamış olsanız bile kendinize ve çevrenizdekilere virüslüymüş gibi davranmak olduğunu söylüyor. Şüphe duyduğunuzda kendinizi karantinaya almak ve başkalarının yanında maske takmak, evdeki diğer üyelerle aynı eşyaları kullanmamak ve belirtileriniz ciddileşirse doktora başvurmak yapacağınız en önemli şeydir.

COVID-19 hasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, yakınlarınızı ve çevrenizdeki diğer kişileri korumak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1-Tıbbi yardım almak dışında evde kalın

Evde kalın: COVID-19 ile hafif hasta olan kişiler evde iyileşebilirler. Tıbbi yardım gereksinimi dışında ayrılmayın. Ortak alanlarda bulunmayın.

Tıbbi yardım almadan önce arayın: Sağlık Bakanlığı ALO 184’ü arayabilirsiniz. Daha kötü hissediyorsanız veya acil bir durum olduğunu düşünüyorsanız ambulans çağırın.

Toplu taşıma araçlarını kullanmayın.

2-Kendinizi evinizdeki diğer insanlardan ayırın, buna “ev izolasyonu” denilir.

Diğerlerinden uzak durun: Mümkün olduğunca evinizdeki diğer insanlardan uzak durmalısınız varsa ayrı bir odada kalın ve mümkünse ayrı tuvalet, banyo kullanın.

3-Solunum hijyenini sağlamaya çalışın

Maske takın.

Öksürür veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatın. Kullanılmış mendilleri çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın.

Ellerinizi sık sık yıkayın. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Bu özellikle burnunuzu sildikten sonra veya öksürdükten veya hapşırdıktan sonra önemlidir. Yemeklerden önce ellerinizi mutlaka yıkayın. Sabun ve su yoksa, ellerinizi en az % 70 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı ile temizleyin.

Sabun ve su: Sabun ve su, özellikle eller görünür derecede kirliyse, en iyi seçenektir.

El dezenfektanı: Sabun ve su yoksa, en az % 70 alkollü bir el dezenfektanı kullanın.

Dokunmaktan kaçının: Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

Ellerinizi nasıl yıkayacağınızı öğrenmek için lütfen tıklayın.

Kişisel ev eşyalarını paylaşmaktan kaçının: Evinizdeki diğer insanlarla bardakları, tabak, çatal, kaşık vb. mutfak gereçlerini, havluları veya yatak takımlarını paylaşmayın. Bu eşyaları kullandıktan sonra bol su ve deterjanla iyice yıkayın. Çarşaf, kıyafet gibi tekstil ürünlerini özelliklerine göre yıkanabilecek en yüksek ısıda yıkamaya özen gösterin.

Sık dokunulan yüzeyleri Temizleyin ve dezenfekte edin: Odanızdaki ve banyonuzdaki sık dokunduğunuz yüzeyleri ve ortak alanlardaki yüzeyleri rutin olarak temizleyin. Sıkça dokunulan düzeyler arasında telefonlar, kumandalar, tezgahlar, kapı kolları, banyo armatürleri, tuvaletler, klavyeler, tabletler ve komodinler bulunur.

Eğer hasta odanızı ve banyonuzu başka bir kişinin temizlemesi gerekiyorsa, bunu gerektiği şekilde yapmalıdır. Kişi bir maske takmalı ve hasta kişi banyoyu kullandıktan sonra mümkün olduğunca beklemelidir.

Üzerinde kan, dışkı veya vücut sıvıları olabilecek alanları temizleyin ve dezenfekte edin.

Solunum yolu sekresyonları veya vücut çıkartıları ile kontamine olması mümkün olan tüm yüzeyler sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırmada) (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) temizlenir ve belirgin şekilde kirlenme olduğunda ise (1:10 normal sulandırmada) kullanılır.

Banyo ve tuvaletler günde en az bir kez sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırmada) (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) temizlenir.

Çamaşır suyu hazırlama oranları:

1/10’luk çamaşır suyu hazırlanışı: 1 ölçü çamaşır suyu +9 ölçü su (5000-6000 ppm klor açığa çıkarır)

1/100’lük çamaşır suyu hazırlanışı: 1 ölçü çamaşır suyu + 99 ölçü su (500-600 ppm klor açığa çıkarır)

Belirtilerinizi gözlemleyin: Evinizde ateş takibi yapmanız için ufak bir ateş ölçer temin edebilirsiniz. Semptomlarınız kötüleşiyorsa örneğin nefes almakta zorluk çekmeye başladıysanız 112’yi arayabilirsiniz..

Sağlık kurumuna gitmeden önce arayın: ALO 184 Korona Danışma hattını veya 112 Ambulans hizmetleriniz arayabilirsiniz. Aradığınızda belirtilerinizi söyleyin. Size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceklerdir.

Sağlık kurumuna gitmeden önce mümkünse maske takın. Maskeniz yoksa veya maske takamıyorsanız başkalarından uzak (en az 1 metre) durmaya çalışın. Başkalarını korumak için elinizden geleni yapın.

******Koronavirüs hastalığı için spesifik etkili bir aşı ve tedavi yöntemi yok. Ancak salgının bize ve çevremizdekilere vereceği zararları en aza indirmek için basit önlemleri hep birlikte uygulamak yeterli.

Sağlıkla kalın.

*****Bu içerik sağlık ve tıp ile ilişkilidir. Sadece bilgi vermek amaçlı olarak hazırlanıp yayınlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemeli ve hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi önerilerin, konulan bir teşhisin veya önerilen tıbbi bir tedavinin yerine geçecek bir şekilde kullanılmamalıdır.

Kaynak: https://korona.hasuder.org.tr/hastaysaniz-ne-yapmalisiniz/

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ramazanda Güllaça Rakip Hurmalı Tatlılar

Baştan Sona ‘Kabızlıktan Kurtulma Yolları’