Koronavirüs İle Yaşam : Evde İzlem Kuralları

Koronavirüsler soğuk algınlığı gibi basit bir hastalıktan akut solunum sendromu gibi daha ciddi hastalıklara yol açabilen ve birçok çeşitli hastalıklara neden olabilen bir virüs ailesidir. Koronavirüsler zoonotik yani hayvandan bulaşan bir hastalıktır. Hayvanlarda tespit edilip insanlarda hastalık oluşturmayan birçok alt tipi vardır. İnsanlarda hastalık yapan coronavirüs alt tipleri az sayıdadır.İnsan ve hayvanlarda çeşitli derecelerde solunum, sindirim sistemi hastalıkları ve karaciğer, böbrek ve beyin gibi organ tutulumları ile seyredebilen hastalıklara neden olurlar.

Koronavirüs nedeniyle hafif semptomları olan ve altta yatan ek bir hastalığı (solunum hastalıkları, kalp veya böbrek yetmezliği, bağışıklık yetmezliği gibi) olmayan hastalar semptomları düzelene kadar evde tedavi uygulanır ve takip edilir. Yaşlı ve ek hastalığı olanlar daha ağır hastalık geçirenlerin tedavisi hastanede yapılmaktadır. Ancak tedavi süresi sonunda hastaneden taburcu olan kişiler de iyileşme süreçlerini evde geçirebilirler.

Evde izlem denilen bu durumda uyulması gerekli olan kurallar ise şu şekildedir:

 1. Hasta evde izlem süresini evde geçirmelidir ve eve ziyaretçi kabul edilmemelidir.
 2. Başka kişilerle aynı ortamda kalınması gerektiğinde hasta kişi cerrahi maske takmalı, diğer kişiler de varsa maske kullanmalı ve aralarında en az bir metre olacak şekilde konumlanmalıdırlar. Hasta kişinin evdeki hareket alanı kısıtlandırılmalıdır.
 3. Hanedeki diğer bireylere bulaş riskini azaltmak için evde takip edilen hastalar evin koşulları uygunsa diğer kişilerden farklı bir odada ve mümkünse iyi havalanan pencereli ve güneş gelen bir odada durmalıdır. Özellikle hanede ileri yaşlı, şeker, KOAH, kalp hastalı veya bağışıklığı baskılanmış kişiler varsa aynı evde bulunulmamalı ya da teması en aza indirmek için mesafeli durulması sağlanmalıdır.
 4. Hastanın bakımı için ev halkından genç ve genel sağlık durumu iyi olan bir kişi seçilmeli ve kişiye alınması gereken tedbirler anlatılmalıdır.
 5. Bakımı üstlenen kişi koruyucu önlem için eldiven ve maske kullanmalı eğer hasta kişiye temas mesafesinden daha yakın olacağı durumlar varsa ek önlemler alınmalıdır. (örneğin hasta kişinin tek başına yemek yiyemediği durumlarda yemek yediren kişinin eldiven ve maskeye ek olarak gözlük, siperlik kullanması ve üzerindeki kıyafetlerin yüksek ısıda yıkanabilir özellikte olması önerilmektedir.)
 6. Hasta kişi evde varsa ayrı bir tuvalet ve banyo kullanmalıdır ve mutfak işlerini başka bir kişi yapmalıdır.
 7. Eğer lavabo, banyo ortak kullanılıyorsa bu alanlar iyice havalandırılmalı mümkünse pencereler açık tutulmalıdır. Banyo, tuvalet ve lavabolar hasta kişinin her kullanımından sonra deterjan ve suyla temizlenmeli ya da dezenfekte edilmelidir ve günde en az bir kere sulandırılmış çamaşır suyuyla silinmelidir.
 8. Hasta kişi ve hane halkı solunum hijyeni konusunda dikkatli davranmalı, öksürük veya hapşırık durumunda kağıt mendil-peçete kullanarak ağzını kapamalıdır ve kullanılan mendiller sızdırmayan delik olmayan bir poşete atılıp ağzı derhal sıkıca kapanmalıdır ve eller su sabunla yıkanmalıdır.
 9. Hasta kişi ile özel eşyalar ortak kullanılmamalı kıyafet, havlu, çarşaf herkes için ayrı olmalı ve ürünlerin özelliklerine göre mümkün olan en yüksek ısıda ayrı yıkanmalıdır. Bu dönemde tarak, saç tokası ve makyaj malzemelerinin de ortak kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
 10. Hasta kişinin kullandığı çatal bıçak tabak bardak gibi eşyaları ev halkı kullanmamalı ve bu eşyalar sıcak su ve deterjanla yıkanmalıdır. Bu dönemde tek kullanımlık kağıt mutfak gereçleri kullanılıp kullanıldıktan sonra sızdırmaz bir poşete atılıp ağzı sıkıca kapatılmalıdır.
 11. Hasta kişinin kaldığı oda temizlenirken sulandırılmış mümkün olan yüzeyler için çamaşır suyu hassas yüzeyler için deterjan ya da sabun kullanılmalı, temizlik yapan kişi eldiven maske takmalıdır.

Tüm bu önlemlerin yanında vücut bağışıklığını yüksek tutmak için beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmeli, mevsime uygun gıda tüketilmeli, bol su içilmeli ve gerekli olan vitamin takviyeleri alınmalıdır.

Ayrıca hanedeki diğer kişiler de kendi sağlık durumlarını takip etmeli herhangi bir semptom oluşursa sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Ancak unutulmamalıdır ki hasta kişiden değil hastalıktan korunmak için önlem alıyoruz ve bu süreçte hasta psikolojisini anlayarak dikkatli ve özenli bir şekilde tedbir almak hepimiz için önemlidir.

Kaynak: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/

*****Bu içerik sağlık ve tıp ile ilişkilidir. Sadece bilgi vermek amaçlı olarak hazırlanıp yayınlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemeli ve hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi önerilerin, konulan bir teşhisin veya önerilen tıbbi bir tedavinin yerine geçecek bir şekilde kullanılmamalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yulafın Faydaları

Ramazanda Güllaça Rakip Hurmalı Tatlılar