Mayıs Ayında Tüketmelik Sebze ve Meyveler

Yaza merhaba demeye hazırlandığımız bu günlerde doğanın bize bir lütfu olan rengarenk sebze ve meyveler hem gözlerimize hem de masalarımıza görsel şölen sunuyor. Mevsiminde yetişen, taze sebze meyvelerden ve vücudumuz için yararlarından kısaca bahsedeceğiz:

1- ENGİNAR

Yüksek miktarda lif, düşük miktarda kalori içerir. Enginar mükemmel bir kalp ve böbrek dostudur aynı zamanda da kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Antioksidan maddeler içermesi sebebiyle de vücudun detoksuna yardımcı olur ve karaciğeri korur.

2- BAKLA

Demir magnezyum bakır fosfor manganez potasyum gibi mineraller, b1, tiamin, folat gibi vitaminler ve bol miktarda lif içerir. Bu sayede kansızlıkla savaşır, bağışıklığı güçlendirir ve lif içeriği sayesinde de kolesterolü düşürür, kabızlığı engeller.

3- KUŞKONMAZ

A, B, C, K vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum, protein ve lif içerir. Kemikleri destekler, kalp damar hastalıklarından korur, idrar söktürücü özelliği sayesinde de ödem attırır.

4- BEZELYE

Yüksek oranda folat ve askorbik asit (vitamin C) içermesinin yanında demir, çinko ve kalsiyum içerir. Antioksidan etkisi sayesinde bağışıklığı destekler prebiyotik özelliği ile de sindirim sistemine yardım eder. Artrit denilen eklem iltihabına iyi gelir ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olur.

5- SEMİZOTU 

A, B, C, E gibi vitaminleri, beta karoten nikotinik asit, demir, kalsiyum potasyum, çinko içerir. Kalorisi ve glisemik indeksi düşüktür bu sayede kan şekerinin düzenlenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde ve tansiyon kontrolünde yardımcıdır. Cildi kuruluktan korur, göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Antioksidan özelliği vardır, bağışıklığı korur, halsizlik, yorgunlukla savaşır.  Ayrıca omega 3 sayesinde kalp damar sisteminin sağlığı için önemlidir.

6- DENİZ BÖRÜLCESİ

Mineraller bakımından oldukça zengindir. Antioksidan özelliği ve aminoasit içeriği sayesinde bağışıklığı destekler. İyot içermesi dolayısıyla tiroid hastalıklarına iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği vardır.

7- RADİKA 

Karahindiba otu olarak da bilinen Radika otu A, C vitaminleri ve beta karoten içermesi sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. Sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir, mideyi korur, sindirimi kolaylaştırır.

8- ÇİLEK

Magnezyum, potasyum, demir, bakır, çinko ve selenyum gibi mineraller ve C, B6, E, K vitaminleri içerir. Antioksidan ve yaşlanma karşıtı özelliği vardır. Alzheimer hastalığı, kalp hastalıkları, kanserli hücre çoğalması gibi olumsuz durumlar ile savaşır.

9- YEŞİL ERİK

İçerdiği fazla miktardaki C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir, kollajen sentezini arttırarak bağ dokuyu güçlendirir bu sayede de deri, tendon, kıkırdak ve damar dokularının yenilenmesine yardımcı olur. Damar tıkanıklığını önler kalp hastalıklarından korur. Demir içeriği sayesinde kansızlığı önlemeye yarar ve lifli yapısı ile kabızlığa iyi gelir.

10- MUŞMULA / YENİ DÜNYA

A, B, C vitaminlerinden ve demirden zengindir. Gözü korur, bağışıklığı destekler, kansızlıkla savaşır. Mineral ve lif açısından zengindir sindirim problemlerinde yardımcı olarak tüketilebilir. Kalorisi ve glisemik indeksi düşüktür, kan şekerini ani yükseltmez, insülini dengeler, tok tutar. Sakinleştirici özelliği de bulunan meyve uyku problemi çekenlere de yardımcı olur.

11- DUT

C, K Vitamini, potasyum, kalsiyum ve birçok çeşitli mineral içerir. Bağışıklığı güçlendirir, kabızlığa iyi gelir, kolesterolü düşürür ve en iyi kalp dostudur. 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Günümüzün Hastalığı ‘HİPERTANSİYON’ Hakkında Her Şey

Karantina Günlerinde İzlemelik Sahneler