Prof. Dr. ÖZGÜR DEMİRTAŞ’tan “Nasıl Dolar Bulunur?”


Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Koronavirüs salgını geçirdiğimiz bu zor zamanlarda uzun süre sonra YouTube kanalından paylaşımlar yapma kararı aldı.

Corona Salgını, Dünya, Ekonomi ve Finans üzerine seriler paylaşmaya başlayan Finans Uzmanı Özgür Demirtaş’ın ‘Bu benim aslında çekmek istemediğim bir video’ diye tanımladığı ‘Dolar-TL, Türkiye Ekonomisi, Alternatifler’ konusu videosunda Türkiye ekonomisi hakkında yıllardır yapmadığı yorumları paylaştı.

En son bu konular hakkında 2016 yılında konuştuğunu ve son yorumunu yaptığı zaman Dolar-TL 3.5 seviyesinde olduğunu belirten Demirtaş ondan sonra da bir daha yorumda bulunmadığını söylüyor. ‘Altta bant vardı oradan hatırlıyorum’

Konu ile hiçbir ilgisi olmayanların da anlayabileceği şekilde Dolar-TL seviyesinin neden yükseldiğini açıklıyor.

‘Dolar veya Elma herhangi bir şeyin fiyatı veya değeri; o şeye olan taleple o şeyden ne kadar olduğu ile alakalıdır’ diyen finans profesörüne göre ‘Türkiye’nin veya herhangi bir ülkenin ne kadar Dolara ihtiyacı var?’ sorularını cevaplıyor;

  1. Kamu Borcu: ‘Devletin Dolar Borcu vardır’
  2. Özel Sektör Borcu: ‘Şirketlerin Dolar Borcu vardır’
  3. İthal Malları almak için dolara ihtiyaç olabilir.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın ‘Dolar-TL, Türkiye Ekonomisi, Alternatifler’ videosunda paylaştığı en ayrıntılı rakamı ile ‘Türkiye’deki Özel Sektörün Uzun Vadeli Dolar Borcu 177 Milyar Dolar’ ve ‘Şirketlerin bu yıl ödemesi gereken 44 Milyar Dolar Borcu’ olduğunu belirtiyor.

Devamında ise ‘Türkiye’nin bir yılda olan dolar ihtiyacının 168 Milyar Dolar’ olduğunu ve ‘Merkez Bankasının şu anki rezervlerinin de 55 Milyar Dolar’ olduğunu söyleyen Finans profesörü Merkez Bankası rezervlerinin neden düştüğünü de videosunda açıklıyor.

168 Milyar Dolar paraya ihtiyaç olmasına rağmen rezervlerinde 55 Milyar Dolar olduğu için ‘Nasıl Dolar bulunabilir?’ sorusuna da hangisinin doğru olduğunu söylemeden metotlar halinde detaylı cevaplandırıyor.

  1. Türkiye Dolar borç alabilir
  2. Türkiye IMF’ye gidebilir
  3. Amerikan tahvili ile Dolar bulabilir
  4. Swap (Takas) Yöntemi
  5. Doğrudan direkt yabancı yatırım çekmek

Finansal okur yazarlığı yayılması için sosyal medyayı severek kullanan Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın Türkiye Ekonomisi ile ilgili YouTube videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz ve sosyal medya hesaplarını yakından tavsiye etmenizi öneririz.


Twitter Hesabı:

https://twitter.com/ProfDemirtas/

YouTube Hesabı:

https://www.youtube.com/profdrozgurdemirtas

Instagram Hesabı:

https://www.instagram.com/k.ozgur.demirtas/

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Trabzon’da Ters Asılan ATATÜRK Portresi

karavan

Sosyal Mesafe Tatili “KARAVAN”