Yapılacaklar Listesine Eklemelik: ‘KITESURF’

Evlerden çıkmadığımız, şehirler arası seyahatlerin durduğu bu günlerde birçoğumuz karantina sonrası için Yapılacaklar Listesini düzenliyoruz.

İşte tam da bu günlerde ihtiyacımız olan deniz, kum, güneş, rüzgâr ve adrenalinin bir arada olduğu bir spor KITESURF. Türkçesine çevirince Uçurtma Sörfü olsa da dilimizde de KITESURF veya KITEBOARD olarak adlandırılmaktadır.

Peki nedir bu KITEBOARD?

Geleneksel Sörf, Paraşüt, su kayağı ve snowboard gibi sporlarının devamında oluşan adreanalin sporlarında son 20 yılın parlayan çocuğu diyebiliriz.

1900’lü yılların başlarından beri insanların doğa sporlarına olan tutkusunun hızla artması ve rüzgar gücünün adrenalin sporlarına etkileşimi 1990’lı yılların başlarından Uçurtma Sörfü yapılmaya başlanmıştır.

Rüzgarın sağlamış olduğu güç ile mükemmel deneyimler yaşatan Kitesurf’ün günümüze kadar bir çok stilleri oluşmuştur.

2000’li yıllarda Dünya ile birlikte ülkemizde de Kitesurfün durdurulamaz popülerliği oluştu.

Vücudunuza bağlı bir uçurtma ve uçurtmanın içini dolduran rüzgarın kuvveti sayesinde boarduzla suyun üzerinde kayarak gerçekleştirilen mükemmel ötesi bir spordur.

Dünya’da Kitesurf yapılacak lokasyonlar nereler?

Sürekliliği olan yan kara rüzgârları (10 ila 35+ deniz mili), büyük açık su yüzeyleri ve uçurtma indirme kaldırma için ihtiyaç olan geniş alanlarına sahip her yer uçurtma sörfü için uygundur. Çoğu uçurtma sörfü sporu genellikle plajların dışında, okyanus kıyılarında bulunmasına rağmen büyük göllerde ve bazen de nehirlerde de uygulanabilir. Tüm bunların yanı sıra yeme içme ve konaklama gibi ihtiyaçları da dahil edince, her geçen gün yenileri eklenerek Dünya’daki en popüler Kitesurf lokasyonları şöyle oluşmakta;

Türkiye’de Kitesurf nerelerde yapılıyor?

Kitesurf için olması gerekenlerin deniz, rüzgar, geniş sahil alanları ve kaliteli konaklama olduğunu düşünürsek ülkemizde de Kitesurf için oldukça elverişli lokasyonların olması gayet doğaldır.

Türkiye’de bulunan bir çok Kitesurf alanında Kitesurf Eğitimlerinin rahatlıkla alınabileceği okullar da bulunmaktadır.

Kilyos, İstanbul

İstanbul’da yaşayanlar için en yakın Kitesurf lokasyonu olan Kilyos sahilde yer alan ‘Surf School İstanbul’ Karadeniz’in heyacanlı sularında hem Kitesurf eğitimi hem de dalga surfü eğitimleri veriyorlar.

Gökçeada, Çanakkale

Aydıncık Kefalos plajı, Tuz Gölü ve kesintisiz rüzgarı ile Avrupalı Kite severlerin en gözde lokasyonlarından Gökçeada’da bulunan okullar;

Volkite Kitesurf School

Gökçeada Sörf Eğitim Merkezi

Rüzgar sörfü, dalga sörf, kitesurf gibi aktivete yapma imkanı bulunan Gökçeada Sörf Eğitim Merkezi, evcil hayvan dostu oteli ile adrenalin sporları ve keyifli tatili bir arada yaşatıyor.

Saros Körfezi, Çanakkale

Penguentepe

Ayvalık, Balıkesir

Urla, İzmir

Gökova, Muğla

Kite Academy

http://www.kiteacademy.com/

Çeşme, İzmir

Kitemaximum

http://kitemaximum.com/

Güzelyalı, Çanakkale

İda Windsurf & Kiteboard

https://www.idawindsurf.com/

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Baştan Sona ‘Kabızlıktan Kurtulma Yolları’

D Vitamininin Şaşırtacak Gerçekleri ve Yararlı Bilgileri