Yaptığı İcatlar Yüzünden Ölen Mucitler

Merak duygusu tarih boyunca insanların medeniyete olan yolculuklarında bazı sorular doğurmuş ve bu soruların cevabını ararken yeni keşifler ve icatların buluşuna da öncülük etmiştir. Tarih boyunca birçok insanın buluşu çok güzel sonuçlar doğursa da bazen korkunç sonuçları beraberinde getirmiştir hatta mucitlerin ölümüne neden olmuştur.

İşte buluşları yüzünden ölen mucitlerden 10 tanesi:

Thomas Andrews

Titanic gemisinin baş mühendisi Thomas, odasında çalışırken çarpışmayı geç de olsa fark edebildi ve yetkili kişiden durum raporu istedi. Raporda geminin buz kütlelerine çarptığı ve odaların hızla su almakta olduğu yazıyordu.

Andrews 2 saatten az süreleri olduğunu ve hemen geminin boşaltılması gerektiğini söyledi. Ansızın çarptıkları buz kitlelerinden dolayı batmakta olan gemiden kendini kurtarmak yerine tüm yolculara can yeleği dağıtıp filikalara binmelerine yardım etti. Yolcular onu son gördüklerinde üzerinde can yeleği olmadan oturup hareketsiz bir şekilde boşluğa baktığını söylemişler.

Henry Smolinski

Üzerinde çalıştığı ve baş mühendisi olduğu uçan araba protitipi “Ave Mizar”ın deneme sürüşü esnasında kanatlardan birinin kopması Henry’nin ölümüne neden olmuştur.

Zira eğer test sürüşlerini başarılı bir şekilde bitirselerdi şu anda her şey çok farklı boyutlar kazanabilir ulaşım sektöründe Henry ile zirvede bir çağ yaşıyor olabilirdik.

Horace Lawson Hunley

            Denizaltılar üzerine yoğun ilgisi olan Avukat Hunley, Amerikanın iç savaşı döneminde üç farklı denizaltının dizaynına yardım etmişti. Üçüncü denizaltı çalışması esnasında kendisi de vardı. İçerisinde 7 kabin görevlisi ve kendisinin de olduğu denizaltında batarak can verdi. O sıralarda herkes çalışmalarının gereksiz olduğunu düşünse de sonradan çalışmaları denizaltı teknolojisine büyük bir katkıda bulundu.

1864 painting of H. L. Hunley by Conrad Wise Chapman

Marie Cruie

İki Nobel ödüllü alan Marie, uranyum ile yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfeden Maria, ilk Nobel ödülünü kocası Pierre Curie ile birlikte 1903 yılında fizik dalında aldı. Ardından trajik bir şekilde kan kanserine yakalanan mucit, uzun yıllar radyum üzerinde çalıştığı için öldü. Resmi kayıtlara 1934’de yüksek radyasyona bağlı aplastik anemi hastalığı nedeniyle öldüğü geçti. Marie kendi adını verdiği buluşun kurbanı oldu.

Newspapers/Shutterstock.com

William Bullock

Baskı makineleri kategorisinde dünyaya adını altın harflerle kazıyan William, icat ettiği dönerbasar’ı test ederken tahrik kayışını bir kasnağa atmaya çalışırken bacağı makine tarafından ezildi. Birkaç gün sonra kangren oldu ve kaldığı hastanede alındığı ameliyatta öldü.

Alexander Bogdanov

Rus Doktor Alexander Bogdanov 1924 yılında kan transfüzyonu deneyleri ile hiç yaşlanmayan ve hep genç kalan insanı hedefleyen deneylerinde 11 kan transfüzyonu gerçekleştirdikten sonra saç dökülmelerinin, görme bozukluklarının durduğunu gördü. Kendine bir deney esnasında kirli ve yanlış kan vererek Anafilaksi’den ya da öğrencisinden kaptığı sıtma ve tüberkiloz bakterileri yüzünden öldüğü de söylenmekte.

Franz Reicheld

Uçak pilotları için bir paraşüt üzerinde çalışan Avusturya doğumlu Fransız terziye o sıralar herkes ”uçan terzi” diyordu. Reicheld gaza gelmiş olmalı ki diktiği paraşüt ile Eyfel Kulesi’nden atlayacağını söyledi. Diktiği paraşütün istediği sonucu vermemesi üzerine Reicheld Eyfel Kulesinden yere çakılarak öldü.

Karel Soucek

    İcadı ”Darbe emici varil’’ ile daha önce de Niagara Şelalesinden atlayan ve sağ çıkan Karel, ikinci bir denemede yapılan bir hata yüzünden daha yerden 180 metre yukarıdayken varilin dönmesi ile suyun ortasına düşmek yerine kenardaki bir zemine çakılmasına neden oldu. Atlayışında işlerin ters gitmesi üzerine yaşamını yitirdi.

Max Valier

35 yaşındaki Avusturyalı roket öncüsü Max Valier, 1930 yılında icat ettiği alkolle çalışan roket arabayı Berlin’de test sürüşü esnasında arabanın alev alması sonucunda yanarak can verdi. Valier’in ölümünden sonra koruması Arthur Rudolph, Valier’in alkolle çalışan motorunu daha güvenli ve gelişmiş bir versiyonunu yapmak için çalışmalara devam etti.

Thomas Midgley

Halk arasında yaptığı icatlardan dolayı ”Dünya’ya en çok zarar veren adam” lakaplı Thomas, 51 yaşında kurşun zehirlenmesinden dolayı felç olmuş bu durumda yatalak kalmamak için bir yatak tasarlamıştır. 1944 yılında tasarladığı mekanik yatağı 4 yıl boyunca kullanmış ve günlerden bir gün makarasına boynunu sıkıştırarak 55 yaşında ölmüştür.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sırt Ağrılarından Kurtulmak için Kolay Egzersizler

Karantinada İnternetten Sipariş Edilen Devasa Meyve ve Sebzeler